Magdalena Szymkow

Polsko

Magdalena Szymkow

režisér

Reporter

Filmový portrét spisovatele a reportéra Ryszarda Kapuścińského, ikony žurnalistiky a literatury faktu. Esej pojednávající o způsobech jeho tvůrčí práce, vzestupech a pádech. Filmová koláž obsahující spisovatelovy postřehy o postkoloniální Africe, zemích jižní Ameriky, iránské náboženské revoluci, hnutí Solidarita a rozpadu Sovětského svazu.
Film ukazuje na jedinečnost osobní novinářské angažovanosti spisovatele, jehož úvahy a poznatky nás provázejí dnešním chaosem. Život Kapuścińského je ve filmu mapován na základě archivních rozhovorů a jeho osobních poznámek a postřehů, které zaznamenal na audiokazety.
Audio nahrávky, které se nacházely v pozůstalosti Ryszarda Kapuścińského, dávají nahlédnout pod pokličku jeho literární tvorby. Jsou na nich zaznamenány informace o těžkostech během cestování za hranice nebo problémy s tehdejším režimem. Kapuściński si svoje poznámky nahrával kdekoliv, například na palubě letadla cestou z Afriky - popisuje velice autenticky zážitky z cesty lodí na jeden ze senegalských ostrovů. Další nahrávka plná stesku po domově a pocitu osamocení nás přenese na Sibiř. Použití archivního materiálu dodává filmu na autentičnosti a zároveň obohacuje snímek chvílemi až nostalgickým komentářem.
Komentář v první osobě, archivní materiál spolu s nově natočeným materiálem dotvářejí osobní portrét člověka a jeho doby.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace