Salomé Jashi

Gruzie

Salomé Jashi

režisér, producent, střih

Plastic

Průměrný Gruzínec použije za den minimálně 5 igelitových sáčku za den v souvislosti s jejich denním nákupem. V měřítku celkové 3 milionové populace to znamená minimálně 15 milionů kusů igelitových sáčků za den. Kdyby se všechny rozložily do plochy, pokryly by tři vrstvy polyesteru celou Gruzii během měsíce.
Toto je příběh produkce, užití a plýtvání polyetylénu na příkladu jedné konkrétní země – Gruzie. Polyetylén se stal jedním z největších a nejvýnosnějších odvětví průmyslu v zemi. Tuny polyetylénu jsou importovány ze sousedních zemí a rozšiřovány prostřednictvím největšího centrálního trhu s plasty blízko u hranic. Právě tento trh je výchozím bodem celého projektu – místo plné barev, tvarů, vůní i zvuků přehlušujících i výkřiky prodejců a smlouvání nakupujících. Film mapuje cestu igelitového sáčku na cestě do obchodů a domácností a odtud dál na skládky, ale i louky a ulice, kde končí jako dekorace keřů, stromů a elektrických drátů.
Když půjdete do jednoho ze dvou velkých řetězců supermarketů v Gruzii, budete nuceni vložit vše do igelitového sáčku, i kdyby šlo jen o jeden citron. Jinak jej nebude možné zvážit a koupit. Ať už jde o velký supermarket nebo malý krámek na rohu, prodejci dávají téměř vše do igelitových sáčků – běžná praxe, nad kterou se vůbec nikdo nepozastavuje.
„Plastic“ je transmediálním projektem, který bude využívat různých platforem, ať už lineárním či nelineárním způsobem, zaměřujícím pozornost na chování společnosti v případě užívání plastů a nabádat k recyklaci a používání alternativních materiálů.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace