Kiur Aarma

Estonsko

Kiur Aarma

producent, scenárista, režisér

Let's Do It!

V roce 2007 osvítila jednoho estonského podnikatele nádherně prostá myšlenka: naše planeta je plná odpadu – pojďme začít s naším vlastním dvorkem a ukliďme ji! Prodal svůj dobře zavedený IT podnik a naplno začal měnit svět k lepšímu.
Pokud lidi zdvořile požádáte, rádi vám pomohou. V jednoduchosti je síla: 3. května 2008 uklidilo 50 000 dobrovolníků z maličkého Estonska (5% obyvatelstva!) celkem 10 000 tun odpadu. Od té doby vyvezl Rainer a jeho tým tento model do 96 zemí celého světa a zapojilo se už celkem 6 milionů dobrovolníků. Rainer opojený úspěchem se rozhodne dokázat něco opravdu velkolepého… Středozemní moře bylo po tisíciletí zdrojem obživy i mýtů, ale i důležitou obchodní i válečnou stezkou. Mělo vliv na starověké civilizace jako Egypt nebo Řecko, Féničany i Otomany, na Římskou a Perskou říši, na islámský zlatý věk i evropské kolonizace. A v neposlední řadě je příšerně znečištěné! Vzhledem k tomu, že celá oblast se zmítá ve finančních, politických i humanitárních krizích, bylo nutné kolosální závazek středomořského úklidu přeformulovat do kampaně jednoty a smíření. S pomocí estonské centrály se místní aktivisté pustili do celého úkolu s jižanskou otevřeností a mladickým elánem. Jejich první pokus v roce 2014 však skončil fiaskem, když se zapojilo sotva 20 000 dobrovolníků. Nezdary však pravé idealisty neodradí. Tallinnská centrála přitáhla otěže, aby zkrotila laxní středomořský přístup a povolala Elinu, bachařku s přísným vystupováním a vzhledem modelky, aby dohlížela na celý proces přeskupování sil. Veškeré současné snahy by měli vyústit v květnu 2016, kdy milion dobrovolníků z 22 zemí (snad) postaví stranou své náboženské, kulturní a jazykové rozdíly a společnými silami vyčistí své moře.

Those Who Dare

Ministr zahraničí islandského národu bojuje za nezávislost pobaltských států, které se snaží odtrhnout od SSSR.

Tři malé národy Baltského moře, Západem dlouho opomíjené, byly prvními zeměmi sovětského bloku, které obnovily svou nezávislost po rozpadu SSSR v roce 1991. Tváří v tvář vojenskému útlaku v průběhu jejich nezávislého boje a bez podpory hlavních demokratických sil na západě, pomoc přišla nečekaně od dvou malých národů: Islandu a Dánsko.
Zanícený zastánce pobaltských států, islandský ministr zahraničí Jon Baldvin Hannibalsson, se nejen postavil na jejich stranu na mezinárodní politické scéně, na které zástupci Baltu nebyli vítáni- stál také po jejich boku v ulicích Vilniusu, když Sovětské tanky napadly hlavní město Litvy. Jeho boj je jádrem tohoto filmu, spolu s několika jednotlivci, kteří nesli nejtěžší břemeno při svrhování sovětského impéria .

Skype Story

This is a film about probably one of the biggest technology projects in Estonia and the whole world through all times, and it takes us to the largest business transaction in the history of Estonian economy – this is a film about Skype. Swede Niklas Zennström, Dane Janus Friis and their Estonian tech team overcome big odds to create Kazaa, and later Skype, two of the most successful programs of the 21st century. Estonia, 2005. The Strand Hotel in Pärnu. A party celebrating the $2.6 billion sale of Skype to eBay. Skype programmers Jaan Tallinn, Priit Kasesalu, Ahti Heinla and Toivo Annus join CEOs Niklas Zennström and Janus Friis as they celebrate the deal. Niklas hangs like a gorilla from the rafters of the spa, watching his buddies’ party hard down below. Estonians and Friis wave up at him, then shock the eBay brass by leaping – fully clothed – into the swimming pool. Skype is something with what about couple of billion people in our planet have personal contact. Selling Skype, buying it back and re-selling it is a story which could be from a detective novel. A story full of contrasts – from apartment block in Tallinn to Silicon Valley, from primitive computer games to private planes, from wild parties to complicated lawsuits. This is a magnificent story with very colorful characters and a lot of crazy image material. The visuals would be combined with interviews and inside archive footage and tied in together nicely by comic book style animation.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace