1968: Naděje
První díl střihového dokumentárního cyklu se vrací k období pražského jara 1968 – k době „socialismu s lidskou tváří“, ve které konečně svitla naděje, že se může uzdravit celá společnost. Film, který je bez komentáře…
1968: Zrada
Druhá část sugestivního cyklu věnovaného pražskému jaru zaznamenává mezníky, jež se odehrály v letech 1968-1969. Poté, co se vedení KSČ vrátilo z Moskvy, se znovu začaly ozývat názory, že budoucnost tohoto národa je…
Africa Obscura
AFRICA OBSCURA je dokumentem pojednávajícím o současné Africe jako o fotografickém fenoménu. Nahlížet se na ni ale bude prostřednictvím starých filmařských a fotografických přístrojů, které byly oživeny na prahu 21.…
Akta Vladimír Krajina
Ačkoliv Vladimír Krajina patřil k nejvýznamnějším představitelům odboje za 2. světové války, jeho existence byla po dlouhá léta v komunistickém Československu zcela vymazána. Brilantní vědecká dráha v masarykovské…
Andělská hra
Romana Andělová jako dítě prodělala rakovinu a mnoho měsíců prožila v nemocnici. Tehdy jako dítě, i později až do dospělosti, ji tato zkušenost velmi traumatizovala. Cítila se velmi osamělá a vymyslela si svůj vlastní…
Autoškola sobě
Netradiční portrét 4 režisérských osobností na téma automobilové, divadelní, filmové režie. Na začátku roku 2010 se autoru scénáře a režisérovi Petru Minaříkovi podařilo přesvědčit 4 režiséry - Arnošta Goldflama, J. A.…
A vy jste kdo?
Režisér filmu "A vy jste kdo?" Janek Růžička, mimo jiné autor situačních dokumentů "Sametová revoluční procházka" a "Hlava státu", se tentokrát rozhodl natočit film o lidských, právních a společenských souvislostech…
Budeme klopýtat, bratříčku
Emigrace očima dětí. Osudy lidí, kteří prchají ze své země kvůli touze po ekonomicky důstojnějším životě či kvůli různým druhům diskriminace, jsou bohatě popsány. Jak ale emigrace ovlivňuje životy těch, kteří jsou na…
Bye Bye Shanghai
Film o životě českých osobností v exilu a o prožívání jejich návratu po letech do vlasti. "Do svého filmu jsem pozvala lidi, kteří odešli z Prahy za minulého režimu a vrátili nebo vracejí se zpět: surrealistický básník…
Česko na provázku
Situační esej o české identitě v kulisách brněnského Divadla Husa na provázku. Ve vážně hravé koláži, sestavené z dokumentárně-inscenovaných, divadelních a diskusních fragmentů, mimo jiné účinkují: Václav Bělohradský,…
Český fenomén: Taneční
Sběrný dokument Taneční s úsměvným nadhledem mapuje v evropském měřítku ojedinělý jev české národní kultury - taneční kurzy... Režisér sledoval déle než rok jeden pražský taneční kurz od zápisu přes prodloužené a plesy…
Český žurnál: Bratři Okamurovi
Populistický politik, hluboce věřící křesťan a úspěšný architekt. Tři bratři a každý úplně jiný. Netradiční pohled za dveře jedné česko-japonské rodiny.
Cesta k moci
Mocenská přediva uvnitř politických stran jsou pro nestraníky zahalena rouškou tajemství. Co rozhoduje o tom, že se někteří členové dostanou až na vrchol stranické hierarchie a jiným se to nikdy nepovede? Jaké vztahy,…
Cesty víry - Prostor ticha
Založení nového kláštera je událostí, která se stane jednou za několik staletí. V minulých letech odjelo z naší země asi sto sedmdesát mladých lidí hledat mystickou zkušenost v trapistickém klášteře v Sept Fons.…
Charlotta
Hodinové dokudrama o životě Charlotty Garrigue - Masaryk, první první dámě Československé republiky
Concrete Stories
Dokumentární film o francouzských kořenech jednoho stavebního materiálu, prefabrikovaných betonových desek, které navrhl francouzský inženýr Raymond Camus a které se proměnily v obydlí jedné třetiny obyvatel východní…
Děti online
Tři příběhy tří dětí z generace „digitálních domorodců“, pro které je internet nekonečným zdrojem zábavy a komunikace, ale i nových rizik.
Divná slečinka
Portrét jedné z nejzajímavějších českých současných skladatelek, houstlistek a zpěvaček. Iva Bittová představuje svůj křehký hudební svět ovlivněný jak minimalismem tak etnickou hudbou. Svoji cestu zahajuje v rodné…
DJs
Taneční hudba dnes a její vývoj u nás za posledních dvacet let představuje mnohost stylů, trendů a individualit. Tak jako může být rozdílný remix jedné skladby, tak jsou rozdílné i individuality českých djs - Luccy,…
Dovolená ve dvou, dítě v ceně
Film vypráví příběhy párů, které s vírou v otěhotnění jedou do cizí země na kliniku asistované reprodukce. Kamera těká od postav a jejich příběhů k obrazům cizích zemí a kultur. Spojuje výpovědi odborníků se záběry…
Duši neprodám
Bezdětní objednávají a platí rození dětí u náhradních matek. Jenže není to tak jednoduché, studentka Nikola svede právní bitvu a dítě si nechá. Renata porodí novorozence, kterému lékaři diagnostikují Dawnův syndrom.…
Ecce homo kardinál
Životní drama Miloslava Vlka, prvního pražského arcibiskupa doby postkomunismu, který se před 15 lety ujal svého úřadu. Už od roku 1994 je kardinál Vlk v čele pražského arcibiskupství. Je symbolem katolické církve u nás…
Erika HIV+
Nositelem viru HIV se může stát i člověk spořádaný, zdrženlivý, věrný, dodržující všechna pravidla partnerského soužití a nemusel se nakazit ani transfúzí krve. Život totiž píše i paradoxní příběhy. Dnešní díl "Synkopy…
Ernestýnka: Život je labyrint
Ernestýnce Štěrbové je dvanáct let. Poměrně vášnivý vztah jejích rodičů skončil neméně vášnivým rozchodem. Ernestýnka a její mladší bratr Adrian vyrůstají ve střídavé péči, ale nejde o stav zdaleka ideální. Ernestýnka…
Fiktivní deník Zikmunda Reacha
Album 68 starých fotografií z počátku 20. století "Samoty a dvorce na Smíchově a v Košířích" antikváře, knihkupce učebními pomůckami a fotografa Zikmunda Reacha vypráví pozoruhodné příběhy, které se postupně ukládaly do…
Gulášek za 750 000 000
Jací jsou čeští politici a jejich voliči? V předvolební hysterii se filmový štáb vypravil na mítinky některých stran
a zkoumal, jakými prostředky se jednotliví politici snaží přilákat voliče. Ti pak po setkání s…
Hrabě Zinzendorf - síla přesvědčení
Příští rok uplyne již 250 let od úmrtí muže, s jehož jménem se dodnes setkávají křesťané na většině kontinentů našeho světa. Hrabě Mikuláš Zinzendorf měl nadání a schopnosti, s nimiž mohl obstát v kterékoli zemi či…
Hudební ghetto Brno?
Dokumentární esej Pavla Jiráska nahlížející na hudbu od šedesátých let 20. století do současnosti odkrývá hudební duši města ve své originalitě, frustraci, výjimečnosti, zakomplexovanosti, intelektuální potenci i naivní…
Hvězdy za železnou oponou
Kulturní dokument o zahraniční hudbě jako nositelce tendencí demokracie a svobody v československém prostředí 1965 – 1990. Jedinečný a ucelený pohled na kulturní i politický význam návštěv osobností, které přivážely do…
I-dentity
Internet je sociálním prostorem, který nabízí rychlou komunikaci, zábavu dle chuti, pohotovou informovanost, nové způsoby vydělávání peněz, snadné navazování a udržování mezilidských vztahů a také třeba anonymní sex.…
Industriální elegie
Podivuhodná a roztodivná směsice krásy a ošklivosti, moudrosti i hlouposti, radosti i smutku, špíny a barevnosti. Zvláštní místo, kde se zastavil čas. Příběh zapomenutých hornických kolonií na severní Moravě a jejich…
Jáma
Nataša Jurčenková žije se svými dvěma manžely pod jednou střechou. Zatímco se starají o své čtyři děti, několik prasat a malé stádo neposedných koz, developerské společnosti chtějí úpěnlivě získat jejich rodinný dům,…
Jmenuji se Jiří David
Netradiční portrét autora proslulého neónového srdce na Pražském hradě nebo Klíčové sochy z roku 2010, kterou tvoří 85 tisíc klíčů různých tvarů a barev, člena skupiny Tvrdohlaví, vedoucího ateliéru intermediální…
Kamenolom Boží (jeden rok v Severních Čechách)
"Někdo Gotta, někdo Satana, někdo uhlí, jiný Klause, ale každý svého štěstí strůjcem mezi hlušinou. Každý má svoji pravdu, i krušnohorské krystalinikum ví své. Kaňa uchvátila zajíčka a pavouk číhá na mouchu. Bejci…
Kapka z poháru nesmrtelnosti
Maha Kumbh Mela neboli Kumbh Mela je největší náboženskou slavností na světě, s účastí přes sto milionů lidí. Koná se v Indii na soutoku dvou posvátných řek (Jammuna a Ganges). Jsou tu převážně hinduisté, nicméně je tu…
Každý rok je v Praze jaro/Každý rok je Pražské jaro, Opus 1
Trilogii dokumentů o hudebním festivalu natočil nedávno zesnulý režisér Pavel Koutecký. V prvním díle uvidíme to, co divák na koncertech neuvidí (2004).
Pražské jaro patří bezesporu mezi nejvýznamnější hudební…
Krtek a Lao-c'
Kdo nakládá se světem, chtěje ho získat, vidím, že neuspěje. Nebo je svět nádoba magická, s níž takto nakládat nelze.
Láska včera, dnes a zítra
Dokumentární lovestory. Pohled matky a dcery na milostné vztahy osmi dvojic různých generací v průběhu jednoho roku. Pátrání po tom, co lidi nejvíc spojuje, ale zároveň rozděluje. Mladší z autorek představuje většinou…
Medela, latinsky pomoc
Charitativní projekt, na němž se podílejí české ženy, podporuje stavbu školy v Guinee, vysokoškolské studium indiánů v Peru a sirotčinec pro HIV pozitivní děti v Kambodži.
Cestopisný deník, který přibližuje…
Mezi tělem a duší Tanec Praha 2004
Absolventka FAMU Andrea Šestáková (umělecký pseudonym Sirenudottir) se zaměřila na příležitost vyjádřit moderní tanec ve vysoce umělecké formě vhodné pro plátno, což může okamžitě změnit vnímání diváka. Film sleduje…
Místo na slunci
Dnešní společnost preferuje mládí a krásu. Ale kam se starými lidmi? V hlavách některých politiků už se v reálném životě zrodily plány, jak starce izolovat, aby takzvaně “nepřekáželi”. Dokument vypráví o tom, jak žijí…
Moje 20. století
Režisérka Olga Sommerová nahlédla do soukromí tří českých žen narozených za první republiky; tří významných umělkyň, jejichž dílo je doma mnohdy ceněno méně než v zahraničí a které srší energií i životní moudrostí.…
Můj pradědeček Čingischán
Záměrem dokumentu je doložit skutečnost vyplývající ze samotné polohy našeho území i dějinných zvratů, totiž že většina českých rodin má někde v minulosti nějakého předka, který přišel odjinud, patřil k jinému etniku,…
Můj zakletý zámek
Rodina Schebků stavěla železnice - třeba Českou severní dráhu, alpský Semmering nebo spojení Krakova se Lvovem - za což si vedle slušného jmění vydobyla také šlechtický predikát a úctu současníků. Pak přišla jedna…
Muž, který maloval moře
Elegický dokument o starém muži, který se malováním obrázků vypořádává se životem a vzpomínkami. Příběh muže, který se chtěl svým dílem vypořádat s vědomím blížící se smrti. Jindřich Vik se narodil v posledním roce…
Navzdory osudu
Příběh Pravomila Raichla, který navzdory nepředstavitelným útrapám a zdánlivě neřešitelným situacím neztratil optimismus ani střízlivý, konstruktivní pohled na současný svět. Jeho silou byla víra v Boha a smysl pro čest…
(Ne)cenzurované rozhovory
Autorka filmu v konfrontaci se svou matkou Olgou Sommerovou v generačních rozhovorech o životě. Přátelský souboj dvou generací, dvou žen, matky a dcery. Matka - známá režisérka Olga Sommerová, dcera - začínající…
Nejtěžší volba
Dokument konfrontuje osudy čtyř žen a jejich partnerů, kteří čekali postižené dítě a odmítli potrat. Autorka zachycuje jejich reakce na zjištění o zdravotním stavu jejich potomků i způsoby, kterými se vyrovnávali s…
Nesmrtelná milenka
Beethovenovy milostné dopisy neznámé ženě, osudové lásce, byly zveřejněny v roce 1840 v knize Biografie von Ludwig van Beethoven. Jejich zveřejnění odstartovalo "hon na nesmrtelnou milenku". Protože Beethovenovým…
(Ne)snesitelná lehkost Stodolní
Sběrný dokument režiséra Jaroslava Večeři sleduje v průběhu několika let osudy lidí, kteří žijí a pracují v blízkosti nejpopulárnější ostravské ulice. Vznikal od května roku 2003 do podzimu 2005 a nejde o publicistický…
Ničeho nelituji
Film je rozdělen do dvou částí - Standard a Ničeho nelituji. Sledujeme tak postupně dva samostatné příběhy, z nichž každý nám představuje zdánlivě obyčejné, všední rodinné vztahy. Na tomto pozadí, důvěrně známému…
Občan Havel jede na dovolenou
Celovečerní dokument o cestě Václava Havla po Československu v roce 1985, při níž byl tehdejší disident, budoucí prezident, dvakrát na 48 hodin preventivně zatčen a po celou dobu sledován více než třemi sty tajných…
Obrazy pražské periferie
O magnetismu pražské periferie, který inspiroval několik generací tvůrců českého moderního umění. V čem spočívá neuchopitelná povaha místa, které není ani zanikající přírodou ani mizejícím městem.
Paměť 20. století: Nesdělitelné
Dokumentární film o historii židovského rodinného tábora v Osvětimi, jeho likvidaci a největší masové vraždě v historii Československé republiky.
Papírový atentát
Politické drama v papírových kulisách. Dokument Radima Procházky a Petra Fischera o tzv. Sarajevském atentátu na Václava Klause v listopadu roku 1997.
28. listopad 1997, šest hodin večer. Před novináře předstupují…
Poselství Jana Palacha
Šestnáctého ledna 2009 uplyne čtyřicet let od sebeupálení Jana Palacha. Svůj čin spáchal na prostest proti postupující letargii a malomyslnosti našeho národa po srpnové okupaci. V lednu 1989 se vzpomínka na jeho jednání…
Pot a slzy Pražského jara, Opus 2
Film 'Pot a slzy Pražského jara' je druhé pokračování trilogie Každý rok je v Praze jaro, která bourá stereotypy prezentování světa takzvané klasické hudby v médiích. Náš projekt se snaží tuto část kultury vymanit z…
Potížistky
Film Věry Chytilové Potížistky by klidně mohl mít podtitul "Ženy sobě". Záměrem režisérky bylo zachytit co možná nejširší vzorek žen, které se nestarají jen samy o sebe, ale mají vyšší ambice - napravování a spravování…
Přežili jsme svoje děti
Dívat se do hrobu vlastního dítěte považuje většina rodičů za největší osobní žvotní tragédii. V České republice neexistuje žádná svépomocná skupina, která by pomáhala lidem, kteří museli projít touto tragickou životní…
Prodáno
Praha, Hradčany. Dům ze 16. století, který přímo sousedí s Ministerstvem zahraničí, je jako jeden z mála v této lokalitě ještě obývaný původními nájemníky. Jeho majitel se jej ale rozhodl prodat a všichni obyvatelé domu…
První mezi rovnými
Každou chvíli se mluví o výhodách, které oproti řadovému občanu mají politici. Nejčastěji se zmiňuje poslanecká imunita, levný bufet ve sněmovně nebo slevy na dopravu. Jsou to sice okolnosti, které politický život…
Půl čtvrté
Film ukazuje vztahy mezi otcem a jeho dcerou. Nemoc otce na jedné straně a narození dceřina dítěte na straně druhé je pozadím příběhu o vyhasínajícím životě.
Sejdeme se v Eurocampu
Dokumentární film o vesnici, která nemá klasickou českou hospodu na návsi, ale Eurocamp na svém okraji. Film o možnostech a paradoxní realitě české vesnice v Evropské unii. Co spojuje vesnici Běšiny? Přítomnost mate,…
Skaut má holá kolena
Impulsem k natočení dokumentu bylo nalezení 30 let starého, zázračně zachovaného amatérského filmu ze života junáků - skautů. Režisér, bývalý člen oddílu s průkazkou č. 021515, chtěl vypátrat, co se s jeho tehdejšími…
Sólo pro jednu ruku
„Je to jako tančiti o jedné noze!“ – dobrodružství vzniku vrcholné Janáčkovy skladby pro jednu ruku a jejího prvního interpreta Otakara Hollmanna.
Soukromé století - Král Velichovek
Král Velichovek je vyprávěním autentického příběhu Karla Seissera, který žil ve 30. a 40. letech minulého století ve Velichovkách na česko-německém pomezí. Karel Seisser byl statkář tělem i duší. Měl pole, lesy, na…
Soukromé století - Sousoší dědečka Vindy
'Sousoší dědečka Vindy' vypráví příběh sochaře Vincence Havla, který prožil 50. léta na Opavsku na severní Moravě. Jeho filmové vzpomínky jsou sledem obrazů, které vystihují tuto zajímavou osobnost, která je však pevně…
Soukromé století - Tatíček a Lili Marlén
Tatíček a Lili Marlén je volným pokračováním dílu Král Velichovek. Příběh je vyprávěn pohledem malé Evy, která vzpomíná na statek ve Velichovkách a především na své rodiče: tatíčka a Lili. Život zachycených na soukromém…
Špalíček B. Martinů
Projekt Špalíček na hudbu Bohuslava Martinů vznikl z koncepčního podnětu úspěšného socio-uměleckého projektu Rhythm Is It! (Berlínská filharmonie, dirigent Sir Simon Rattle, choreograf Royston Maldoom). Cílem českého…
Tanec před kamerou
Film založený na unikátním nálezu němého filmu natočeného etnografem Františkem Pospíšilem ve 20. letech, kdy začínala historie dokumentárního filmu. Zahrnuje materiál od Chorvatska po Británii z počátků dokumentární…
Tatínek
Celovečerní dokument přibližující známého autora, herce, textaře, scenáristu a tatínka. Laskavý pohled do uměleckého zákulisí i soukromí s humorným podtitulem Mramorizace Zdeňka Svěráka. "Začali jsme tam, kde se…
UMPRUM 130
Neexistuje snad jediná oblast našeho života, do níž by nějak nezasahovala Vysoká škola uměleckoprůmyslová, neboli UMPRUM. Výrobky jejích absolventů nás obklopují ve dne i v noci, v práci, doma, ve veřejném prostoru.…
Úžera
Lichva - jev, který se v poslední době rozšířil v české romské komunitě. Režisér sleduje osudy jedné romské rodiny, která se do kolotoče narůstajících dluhů dostala.
Václav Bělohradský: Nikdo neposlouchá
Pokus o portrét myšlení jednoho z nejvýznamnějších českých myslitelů naší doby, filosofa, sociologa a esejisty Václava Bělohradského, jako příležitost k zamyšlení nad současnou situací člověka v politických, mediálních,…
Václav Havel, Praha - Hrad
Po svém zvolení prezidentem dne 29. prosince 1989 se Václav Havel vypravil se skupinou poradců a spolupracovníků na Pražský hrad převzít svůj úřad. Prostory, do té doby užívané spíše k ceremoniálním účelům, tak ožily…
Vež smrti - kapitola z historie soudobé české justice
Děj tohoto velmi napínavého dokumentu ze současnosti se většinou odehrává na různých českých soudech. Bohumír Vlačiha, bývalý bachař z Jáchymova, je na lavici obžalovaných.
Vierka
Dokument, který měl být původně portrétem mladé talentované romské zpěvačky, se nakonec změnil v drama o dvou rozdílných životních pravdách. Na počátku tohoto příběhu stála náhoda, na jeho konci zůstalo tajemství.…
V kruhu znovuzrození
Bezmála hodinový dokument V kruhu znovuzrození vypráví příběh nejvýznamnější hory Himálaje, posvátné pro buddhisty, hinduisty i šintoisty. Aby dosáhli změny své karmy, přicházejí buddhisté ke Kailásu zejména v období…
Vorel lesní - Ze života filmového režiséra
Dokumentární film vypráví o životě filmového režiséra Tomáše Vorla a o jeho netradičním způsobu života v rabštejnských lesích, kde čerpá náměty na své filmy a nejen na ně. "Člověk je stvořen ze živlů. Vzešel ze země.…
Všechny ty zázračné děti
Dokument o nejmenších mozartovských klavíristech, kteří jsou zároveň velkými osobnostmi. V roce 1767 koncertoval v Brně jedenáctiletý Wolfgang Amadeus Mozart se svou sestrou. Tento koncert inspiroval mezinárodní soutěž…
Wichterle
Wichterle je životopisný dokument o Otto Wichterlem, vynálezci měkkých kontaktních čoček. Jeho vynález dnes používá více než 100 milionů lidí. Prodejem patentů se mohl stát pohádkově bohatým člověkem, kdyby nežil v…
Zabijáci s.r.o.
Režisér Pavel Jandourek se v dokumentu Zabijáci s.r.o. zaměřil na tzv. kolínský gang, jenž má na svědomí pět vražd a dalších dvaadvacet trestných činů, které byly spáchány v letech 1993-1996. Stejně jako "orličtí" vrazi…
Zabíjení po česku
Pokus o zachycení rozporuplného fenoménu tzv. divokých odsunů mezi koncem války a Postupimskou konferencí, kdy bylo vyhnáno z domovů kolem sedmi set tisíc starousedlých Němců z Československa. Ústředním tématem…
Ženy na přelomu tisíciletí - Být Romkou
Tématem celého dokumentárního cyklu je několik žen a jejich jednotlivé osudy. Jednotlivé části představují ženy, jež jsou na vrcholu a užívají si úspěch a slávu, a ženy zničené a vyhoštěné ze společnosti; ženy v…
Ženy na přelomu tisíciletí - V pasti
Helena Třeštíková překročila první půli časosběrných snímků plánovaného volného desetidílného cyklu Ženy na přelomu tisícíletí. Ten doposud reprezentovaly jak intimní medailónky úspěšných žen, tak portréty žen z okraje…
Živý obraz lepšího světa
Na samotě v Orlických horách žije přes čtyřicet let ve společnosti ovcí, koček a rádia muž, který se s lidmi takřka nestýká, ale o jehož znalosti přírodních dějů i péči o okolní krajinu mluví okolí s uznáním, člověk…
Zlatá nit sestry Akvinely
Životní příběh sestry Akvinely z Kongregace Školských sester de Notre Dame vyvrcholil před posledními Vánocemi. Drobná a křehká žena se v téměř 80 letech rozhodla odejít na odpočinek. Její život je obrazem moderních…
Zpráva z Černé díry
Snímek Zpráva z Černé díry je autentickým ohlédnutím za temnou minulostí Ostravy skrze svědectví pamětníků, ale i odborníků a známých osobností - rodáků, ukazuje jedinečný kolorit města a jeho specifický rytmus v…