East Doc Platform

Program

Programový plakát si můžete stáhnout zde: jpg / pdf

Většina akcí proběhne od 9. do 15. března v Institutu Cervantes.
Program v anglickém jazyce je přístupný veřejnosti, pokude není uvedeno jinak. Vstup je volný.

LOKACE:
Institut Cervantes, Na Rybníčku 6 (vchod ze Štěpánské ulice), Praha 
Francouzský institut, Kino 35, Štěpánská 35, Praha
Divadlo Image, Národní 25, Praha
Studio Alta, U Výstaviště 21, Praha

Sobota 9. března

17:30 – 18:30 | Institut Cervantes, Kinosál
Přednáška: CO VŠICHNI MAJÍ S TÍM PITCHINGEM?

Zkušený dokumentární mentor Mikael Opstrup (EDN) ročně zhlédne 700–800 pitchingových trailerů a několik stovek prezentací. Zároveň je možná jedním z mála filmových profesionálů, kdo se na pitching stále dívá jako na konstruktivní a důležitou součást procesu vzniku filmu, jejíž existence by měla být zachována. Ve své přednášce se podělí o svůj pohled na pitchingové trailery a na to, jaký smysl může mít prezentovat film, který ještě neexistuje.

Neděle 10. března

10:00 – 11:30 | Institut Cervantes, Galerie
Přednáška: DOKUMENTÁRNÍ PRODUKCE V DOBĚ PŘEBYTKU

Jak producenti přistupují k filmům, jejichž téma bylo již mnohokrát zpracováno? Nakolik aspekt předchozího zpracování určitého tématu ovlivňuje jejich rozhodnutí, zda film vůbec produkovat, a to, na co v projektu zaměřují pozornost? A jak velký vliv má toto hledisko na volbu producentské strategie ve vztahu k fondům, televizním stanicím a distributorům? To budou hlavní otázky, na které se ve své přednášce za využití příkladů filmů produkovaných v jeho společnosti UpNorth Film zaměří norský producent Torstein Parelius.

10:00 – 11:30 | Institut Cervantes, Kinosál
Přednáška: NENÍ IMPAKT JAKO IMPAKT

-- „Tohle je váš webdoc?“
-- „Jo.“
-- „Skvělé, to je výborné! Jakou má váš web návštěvnost?“
-- „100 000.“
-- „Wow, to je slušné číslo! A kolik jste na tom vydělal?“
-- „Nula.“
-- „[ehm] Ach… ok! Takže… o co vám šlo?“

Ve své přednášce zve expert na interaktivní projekty Frédéric Dubois na jízdu na horské dráze napříč bombastickou, trendy, super-mega-duper mediální krajinou. Hlavními tématy budou (nejen): rozbíjení „falešného“ impaktu, oproštění se od posedlosti čísly a statistikami či nastavení vlastní agendy na vytvoření účinné impaktové kampaně.

17:00 – 18:30 | Institut Cervantes, Kinosál
Masterclass: CHRISTIAN FREI

Masterclass jednoho z nejvíce inovativních tvůrců současnosti, jehož filmy si mimo jiné odnesly nominaci na cenu Oscar a získaly dvě ocenění na festivalu Sundance. Snímky Christiana Freie se vyznačují velmi komplexním přístupem k tématu, unikátní intimitou, humanismem a neobvykle silným a propracovaným vizuálním přístupem. Ve své masterclass Christian Frei přiblíží proces tvorby svého posledního snímku Genesis 2.0.

Pondělí 11. března

9:30 – 11:30 | Institut Cervantes, Kinosál
Přednáška: MOJE PRÁCE S PROTAGONISTOU

Marta Prus, Lukáš Kokeš a Damian Nenadić, zastupující mladou, avšak již etablovanou generaci současného evropského dokumentu, se podělí o svou praktickou zkušenost a přístup k rozličným aspektům spojeným s prací s protagonistou. Ve společné přednášce pohovoří o vytváření vztahu s protagonisty, udržování kontaktu s nimi i při natáčení ve vzdálenějších lokalitách a po delší časový úsek i o etických dilematech, která při své tvorbě řešili.

10:00 - 11:30 | Institut Cervantes, Galerie
Přednáška: GOLD EXTRA – DOKUMENTÁRNÍ POSTUPY V NOVÝCH MÉDIÍCH

Umělci Reinhold Bidner a Karl Zechenter představí rakouský umělecký kolektiv gold extra, který se ve své tvorbě zaměřuje na propojování oblasti umění a nových technologií. Jejich díla kombinují prvky performance, hudby, ale i hybridních médií. Inovativním způsobem pracují s médiem digitálních her, virtuální a rozšířené reality. Ve své přednášce představí své dokumentární hry jako From Darkness, přivádějící hráče do srdce Nairobi, či The Fallen zachycující události války na Ukrajině, ale přihlédnou i k virtuální realitě ve svém aktuálním projektu Documentary VR. Přednáška je v anglickém jazyce. www.goldextra.com

17:30 – 19:00 | Institut Cervantes, Kinosál
Přednáška: OD PŘEDPRODUKČNÍHO PLÁNOVÁNÍ K POSTPRODUKČNÍ MAGII

Během tvorby dokumentárního filmu se nedá řada věcí přesněji naplánovat. Je váš protagonista opravdu protagonistou? Měl by být příběh vyprávěný chronologicky? Nese scéna zamýšlený význam nebo má naopak odlišné vyznění? Od plánování v době preprodukce přes magii postprodukce až ke genialitě, kterou v sobě skýtají lepící papírky – střihač Phil Jandaly na konkrétních případech rozebere, jak každá tato fáze může jemně i dramaticky vytvarovat celovečerní dokumentární filmy v univerzální příběh překračující hranice a žánry.

20:00 – 22:00 | Studio Alta, U Výstaviště 21, Praha 7
Projekce: KineDok Opening: SPOLU SAMI (r. Diana Cam Van Nguyen, CZ, 2018, 10') + DNY ŠÍLENSTVÍ (r. Damian Nenadić, HR, SI, 2018, 73')

Zahajovací projekce mezinárodní platformy pro alternativní distribuci dokumentárních filmů KineDok. Česká premiéra filmu Damiana Nenadiće Dny šílenství. Strhující portrét dvou duševně odlišných a neprávem vyloučených lidí, kteří se pokouší smířit se slepotou společnosti a záludností zdravotního systému, který je pasoval do role drogových závisláků. Jako předfilm diváci budou moct zhlédnout krátký animovaný dokument Spolu sami.

Úterý 12. března

10:00 – 11:15 | Institut Cervantes, Kinosál
Přednáška: ManicVR: VÝPRAVA DO SVĚTA BIPOLÁRNÍ PORUCHY

Kanadská režisérka Kalina Bertin vyšla při tvorbě dokumentárního filmu a virtuální reality Manic ze zkušeností svých sourozenců trpících bipolární poruchou. Výsledná díla přináší komplexní vhled do nitra člověka trpícího duševní nemocí. Jak se ale vypořádat s přechodem z klasického, lineárního vyprávění do toho interaktivního? Jak se interaktivita a vnoření se do postav projeví na uživateli a jeho vnímání příběhu? A jaká etická pravidla je nutné dodržet při zachycení duševní poruchy? Kalina Bertin se ve své přednášce zaměří na tvůrčí proces při tvorbě ManicVR, i otázky spojené s virtuální realitou jako novým nástrojem pro možnou léčbu duševních poruch. Přednáška je v anglickém jazyce.

11:30 – 13:00 | Institut Cervantes, Kinosál
Masterclass: MILA TURAJLIĆ a STAN NEUMANN – OŽIVOVÁNÍ MINULOSTI NA PLÁTNĚ
Na příkladu ukázek ze svých filmů bude režisérka Mila Turajlić spolu s režisérem a střihačem Stanem Neumannem ilustrovat rozmanité metody zacházení s archivními materiály a možnosti jejich využití v současné dokumentární tvorbě. Jak docílit při práci s archivy rovnováhy mezi prostým poskytováním souvislostí a podněcováním divákovy imaginace?

14:30 - 16:00 | Kino 35, Francouzský institut v Praze
Prezentace CZECH DOCS… COMING SOON

Součástí programu East Doc Platform a festivalu Jeden svět je veřejná prezentace vybraných českých dokumentárních projektů ve fázi vývoje, výroby nebo postprodukce Czech Docs… Coming Soon. Čeští producenti a režiséři prezentují své projekty zahraničním profesionálům – zástupcům mezinárodních festivalů, distributorům a sales agentům i veřejnosti. Tato akce se koná s podporou Asociace producentů v audiovizi a festivalu Jeden svět. Moderuje Tue Steen Müller. Prezentace je v anglickém jazyce.

17:00 – 18:00 | Institut Cervantes, Kinosál
Případová studie: AUTORSKÝ DOKUMENT & SALES – BUĎME REALISTÉ, NIKOLI PESIMISTÉ

Na příkladu tří filmů z katalogu své společnosti Syndicado nabídne zkušený sales agent Aleksandar Govedarica upřímnou sondu do současné situace týkající se oblasti prodeje autorských dokumentárních filmů. Jaká realistická očekávání by měli tvůrci mít v oblasti festivalových, televizních, kino, vzdělávacích, DVD a digitálních sales?

Středa 13. března

10:00 -12:00 | Institut Cervantes, Kinosál
Prezentace: EAST DOC SHORTS PITCH

Zcela nová prezentace krátkých dokumentárních projektů z regionu střední a východní Evropy. Celkem pět krátkých připravovaných dokumentárních filmů se představí v rámci prezentace East Doc Shorts. Po skončení následují individuální schůzky v rámci East Doc Marketu. Moderuje Laurence Boyce (PÖFF - Tallinn Black Nights Film Festival, EE).

17:00 – 18:30 | Institut Cervantes, Kinosál
Panel: ŽENY V AUDIOVIZUÁLNÍM PRŮMYSLU: PŘÍKLADY Z PRAXE

Diskuse o rovných příležitostech v audiovizuálním průmyslu probíhají již určitou dobu, nicméně bavit se o stejných podmínkách pro všechny je dnes důležité více než kdy jindy. Otázky kvót a vybalancovaných festivalových programů vyvolávají jak pozitivní ohlasy, tak i tvrdý odpor. Pojďme se podívat na konkrétní data a ukázat si příklady pozitivních dopadů, které podobné iniciativy mohou přinést, stejně jako ukázky z praxe a výsledky úspěšné aplikace rovných příležitostí. Jak mohou být zakomponované nejen do festivalových a dalších programů, ale i do státní podpory, jako v případě filmových fondů. Panelisté: Sarah Anderson (Chicken & Egg Pictures, US), Leena Pasanen (DOK Leipzig, DE), Jenny Wikstrand (Swedish Film Institute, SE), Biljana Tutorov (Circle, RS). Moderuje Brigid O’Shea. Panel je v anglickém jazyce.

Čtvrtek 14. března

9:30 - 14:00 | Divadlo Image, pasáž Metro
Prezentace: EAST DOC FORUM
Pouze pro akreditované hosty – Industry, Press

Již podevatenácté proběhne prestižní prezentace toho nejlepšího z připravované středo- a východoevropské dokumentární tvorby. Akreditovaným industry profesionálům se představí 21 dokumentárních projektů ve fázi vývoje/rané produkce a 3 připravované interaktivní projekty. East Doc Forum přivítalo za 18 let své existence více než 700 filmařů a s jeho podporou bylo dokončeno 160 dokumentárních filmů včetně mezinárodních titulů jako Juliiny sny, Poslední záchranka v Sofii, Ukrajinští šerifové, Králík po berlínsku, Švéd v žigulíku nebo Až přijde válka, vítěz Ceny české filmové kritiky 2018.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace