Rozhovor

IDF

„Dělám to, protože mě to baví.“ Rozhovor s Peterem Kerekesem

7. 10. 2021

Autor: Marta Bałaga

Se slovenským režisérem Peterem Kerekesem jsme hovořili nejen o jeho nejnovějším filmu Cenzorka, oceněném na filmovém festivalu v Benátkách za nejlepší scénář, ale také o jeho předchozích snímcích 66 sezón, Jak se vaří dějiny a Sametoví teroristé.

Před několika lety jste zmínil, že dokumentární film má být vždy dialogem. Ta myšlenka se mi líbí, ale co to pro vás znamená?
To je to hlavní, co se pro mě za ty roky nezměnilo. Pocházím ze zajímavého prostředí: Na vysoké škole [na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě] jsem studoval hraný film a tam bylo striktní rozdělení na dokumentární a hraný film. Měli jsme dvě různé katedry a ty se samozřejmě neměly rády [smích]. Přesto jsem měl to štěstí, že jsem narazil na velmi dobrého profesora, který byl velmi otevřený. Dovolil mi absolvovat třemi dokumentárními filmy a já jsem v životě nenatočil žádný hraný film – až doteď.

Ten citát o dialogu vlastně není můj vlastní. Řekl mi ho můj kameraman. Bylo to o typu lidí, kteří se ráno osprchují a pak jdou natočit výpověď o „pravdě" ve světě. Vědí, co chtějí říct, a tak točí velmi sofistikované, ale přesto propagandistické filmy. Když říkám, že miluji dialogy, znamená to, že opravdu nevím, co by mělo být poselstvím mého filmu. Pohání mě zvědavost.

Kdybychom se vrátili k některým mým filmům, například k filmu Jak se vaří dějiny z roku 2009, je to opravdu velmi složitý příběh. Kdyby někdo napsal, že je to pacifistický film, není to pravda. Kdyby někdo napsal, že je to film, který oslavuje armádu a vojenství, také to není pravda. Je tam tolik různých situací a mě zajímalo, jak je lidé řeší. Kladl jsem jim stejné otázky a pokaždé jsem dostal jiné odpovědi. Někdy musíte být pacifista, protože jste členem armády nějakého diktátora, ale někdy musíte vzít do ruky zbraň a bojovat za svou vlast.

Jak jste se naučil vést takový dialog se svými hrdiny? Je to vždycky složité, snažit se lidi přimět k tomu, aby se s vámi podělili o něco zvláštního.
Také učím, a to se snažím říkat svým studentům: nejdůležitější je přizpůsobit formu svých filmů své fyzičce.

Co to znamená?
Vážím 107 kg. Jsem velký chlap a nejsem schopen točit observační filmy. Jednou jsem o tom snil a dokonce jsem se o to pokoušel, snažil jsem se být tou mouchou na zdi, ale místo toho jsem byl jen masivní kus nábytku stojící v rohu. Zní to jako vtip, ale je to opravdu tak.

Skončí tyto vztahy někdy? Pro mnoho dokumentaristů je to obtížné téma: „Jak mám tyto lidi "opustit"?" A jak to udělat správně?
Některé mé filmy byly o veteránech z druhé světové války, takže prostě zemřeli [smích].

Když už jsme u toho filmu, zdá se, že si hodně užíváte drobné detaily. Ve filmu Cenzorka ukazujete, jak si ženy natírají podrážky bot na červeno, jak si vyrábějí vlastní „louboutinky". Ve filmu Sametoví teroristé jsem si všimla plechovek od piva téměř všude, které vyprávějí svůj vlastní samostatný příběh.
Jsem těmito detaily posedlý. Někdy mám pocit, že se nutím vyprávět „normální" příběh, jen aby byly ve filmu.

V dokumentárních filmech už o všech těchto takzvaných „velkých věcech" mluvíte. V Jak se vaří dějiny šlo o přežití války nebo o pomoc kamarádům na minových polích. Ale jakmile jsem začal směřovat k hranému filmu, nebo alespoň napůl hranému, jako ve filmech Sametoví teroristé a Cenzorka, uvědomil jsem si, že mě tyhle detaily zajímají ještě víc, všechna ta drobná gesta.  

U Sametových teroristů [o teroristických činech provedených v období v bývalém Československu] to bylo zpočátku všechno velmi intenzivní. Pak to postupně vyprchalo, stejně jako u mnoha přátelství.
V Sametových teroristech je jedna scéna, která je pro mě obzvlášť důležitá. Je to film, který dělali tři režiséři [s Ivanem Ostrochovským a Pavolem Pekarčíkem], a bylo velmi, velmi složité ho společně natočit. Bylo tam tolik momentů, kdy jsem chtěl odejít. Říct: „Dobře, lidi, já budu jenom producent." A tak jsem si řekl: „Dobře, lidi, já budu jenom producent." Ale byl jeden moment, kdy jsem se do filmu zamiloval. Když Vladimir [Vladimír Hučín] a mladá žena, kterou najal, aby ji vycvičil, testují detektor lži, ona se ho ptá, jestli někoho cvičí na teroristu. On říká, že ano. Ona se ptá, jestli je to žena. Odpovídá, že ano. Ona se ptá: "Jste do ní zamilovaný?" Protože ona je do něj zamilovaná. A pak jen vydá hlasitý zvuk, kterým polkne. Není to prohlášení, jen tichý okamžik této skryté náklonnosti. Chtělo se mi kvůli tomu zůstat.Taková je moje osobnost: Rád mluvím s lidmi, a to s velmi různými typy lidí. Já prostě nedokážu mlčet! Stejné je to, když natáčím dokument nebo když cestuji vlakem. Proto si opravdu myslím, že je to něco, co je velmi těžké se naučit. Je možné opsat spoustu technických věcí, ale ta potřeba zjistit víc už musí být ve vás. Pro mě jako učitele to bylo to nejdůležitější, co jsem se naučil. Nemohu své studenty nutit, aby byli režiséry založenými na dialogu, stejně jako já. Musím přijmout i jejich osobnosti. Každý by měl používat řeč svého těla, aby si vytvořil vlastní filmovou řeč.

Když jsme se v Benátkách bavili o vašem posledním filmu Cenzorka o ženách žijících a pracujících v ukrajinském vězení, zmínil jste se, že jste si s nimi povídal i mezi záběry - dávali jste si kávu a cigarety. Myslíte si, že je to důležité, sdílet takové chvíle i mimo kameru?
Pro mě je to naprosto nezbytné. Mezi životem a natáčením není žádná hranice - nebo jen velmi tenká. S vězni jsem stále v kontaktu, stále spolu mluvíme. Část těchto rozhovorů je ve filmu a druhá část ne, ale co - to je život. Přesto je tento vztah mezi mnou a jimi velmi důležitý, potřebovali jsme navázat tak úzké pouto. U Dějin vaření bylo několik vojenských kuchařů, se kterými jsem se prostě nemohl ideologicky shodnout - jako například s chorvatským nacionalistou. Ale i tak jsme se stali dobrými přáteli, protože vždycky jde o vzájemný respekt. Byl jsem k němu otevřený a on věděl, že ne vždy obdivuji to, co říká, ale byl to férový, otevřený dialog, který pokračoval ještě dlouho po skončení natáčení.

Tento film, ačkoli se zaměřuje spíše na lokální příběh, se ukázal jako poměrně univerzální. Týká se to někdy i vás? Zda bude příběh pochopen?
Ne, jsem velmi, velmi sobecký. Dělám to, protože mě to baví.
Podobné je to i s mou ženou [animátorkou Katarínou Kerekesovou]. Když jsme spolu venku, na kávě, tak si kolikrát ani event. nepovídáme - jen pozorujeme ostatní lidi. „Podívejte se, jak jedí, jak se na sebe dívají." Zajímá nás zachycení těchto momentů každodenního života - ji v animaci, mě v dokumentu. To je to nejdůležitější: zachytit to všechno a pak to někdy přetvořit, vložit do většího příběhu. Někdy se to podaří a někdy ne, ale vždycky musím sledovat své osobní zájmy.

Když se rozhodnete zaměřit na něco, co je vám blízké, jako v případě filmu 66 sezón o koupališti ve vašem rodném městě Košicích, je to v něčem těžší?
Abych byl upřímný, všechny mé filmy jsou velmi osobní. Možná to není něco, co na vás vždy vyskočí hned na první pohled, ale i můj absolventský film Legendy a morytáty z Ladomirova byl osobní. I když jsem s rusínskou vesnicí na hranicích s Polskem neměl nic společného. Zajímalo mě, jak prožíváte „velké dějiny". Jak na vás působí? Abych mohl natočit film o své vlastní rodině, musel jsem se do této odlehlé vesnice vydat. Řešil jsem tam své vlastní problémy.

Když jsem natáčel 66 sezón, bylo to osobní, protože je to o mé rodině a já jsem tam také, ale přišlo to velmi přirozeně. Při natáčení těchto filmů vždycky myslím na sebe, až do chvíle, kdy jsem natočil Cenzorku. Zabývají se tématy, která jsou v podstatě „moje": mají co do činění se mnou, mou rodinou nebo důležitostí vzdoru. U Sametových teroristů byl můj otec režisérem v komunistické Československé televizi. Musel spolupracovat s režimem, ale byl to skvělý člověk, a možná proto jsem chtěl natočit film o chlapech, kteří byli antikomunistickými teroristy? Upřímně řečeno, i Cenzorka, což je čistě ženský film, ukazuje důležitou část mého světa. Mám také ženu a dvě dcery, ale bylo by složité natočit film jen o nich. Je jednodušší jet místo toho na Ukrajinu.Když jste natáčel film 66 sezón, slyšela jsem, že jste ho „napsal" ještě předtím, než jste ho skutečně natočil. Děláte to někdy docela často, nebo to byl výjimečný případ?
Je to trochu legrační, když o tom přemýšlím teď, poté, co jsme s mým posledním filmem získali cenu za nejlepší scénář na festivalu v Benátkách. U Cenzorky jsme měli snad dvě stránky textu - to byl scénář. U 66 sezón bylo všechno napsané.

Dělal jsem to ve zvláštní chvíli, kdy jsem neměl šanci ten film financovat. Na Slovensku to byla složitá doba. Takže místo toho, abych si stěžoval, jsem si prostě napsal svůj ideální film. Koneckonců, když ho nemůžete natočit, tak ho napíšete.

Později se situace změnila, ale i tak mi to hodně pomohlo. To, co skončilo v hotovém filmu, nebylo identické, zachoval jsem možná 30 %, ale myšlenky byly téměř stejné. Lidé říkali různé věci a byly tam různé situace, protože realita vás neustále překvapuje. Ale protože jsem byl dobře připravený, věděl jsem, o čem chci mluvit - i přes poměrně složitou strukturu. A také proto, že jsem si vše zapsal, jsem mohl volně improvizovat. Film jsem už měl v hlavě.

Proto mě baví psát všechny ty žádosti o granty - vlastně vás to nutí přemýšlet. Psaní je přemýšlení. Neznám režiséra, který by jen tak ležel na pohovce a říkal si: „Dobře, teď budu dvě hodiny přemýšlet o svém filmu." A taky si řekne: „Dobře, teď budu dvě hodiny přemýšlet o svém filmu." Když píšete, je to, jako byste mluvili sami se sebou. Jste svým prvním kritikem. Takže je pro mě možná dobře, že nemám neomezený rozpočet? Naučil jsem se dívat se na tyto přihlášky a vidět v nich dar, dar, který vám umožňuje skutečně přemýšlet o svém filmu, jeho poselství a nástrojích, které byste mohli chtít později použít. Byrokracie vás může přimět k velké kreativitě.

Přemýšlel jste někdy o tom, zda se lidé budou dívat na dokumenty a zda mají budoucnost? Viděla jsem polský film s názvem Film balkonowy, kde režisér stál na balkoně a mluvil s lidmi. Musíte se přizpůsobit všem omezením, na která můžete narazit.
V tom je krása dokumentu - neustále se přizpůsobujete. Film Pawła Łozińského, který jste zmínila, je verzí filmu Viktora Kossakovského Tishe!, ve kterém se právě díval z okna. Všechny překážky jsou jen dary od Boha, které mohou film udělat mnohem lepším. Posouvají ho kupředu.

Není to pravidlo, ale když točíte hraný film, nemůžete se "přizpůsobovat" realitě nebo každý den úplně měnit plány. Musíte se držet své vize. Dokumentární film je mnohem plynulejší. Dodnes si vzpomínám na krásnou situaci z filmu 66 sezón, kdy na začátku filmu vystoupila babička ze své role a jen se podívala do kamery a zeptala se: "A co mám říct teď?"

Scénu, kterou jste právě zmínil, by někteří lidé považovali jen za chybu, kterou je třeba později vystřihnout. Jak se rozhodujete, co je správné udělat?
Uvědomuji si to až teď, když s vámi mluvím, ale většina mých filmů byla natočena v cizích jazycích. O tom, zda scény zůstanou, nebo ne, jsem se rozhodoval na základě jejich emocionální hodnoty. Velmi často to člověk cítí, i když tomu jazyku nerozumí.

V 66 sezónách mluvím maďarsky a slovensky, ale můj střihač ne. Nevěděl přesně, co moje babička říká, ale viděl jí to na očích. Věděl, že je to důležité. Můj další film je italský film o Italce a já nerozumím ani slovo [smích]. Emoce, výrazy a gesta - to je důležité a tomu budu věnovat pozornost.

To je asi to, co musíte jako dokumentarista dělat - musíte se dívat. Jste ale schopen to ve svém životě někdy „vypnout"? A vzpomínáte si, jak to začalo?
Až to skončí, až skončí zvědavost, budu jen dál učit a přestanu natáčet. Tomu opravdu věřím.

Co se týče mých skromných začátků, vyrůstal jsem ve filmařské rodině. Bylo to za komunistů a měli jsme možnost sledovat hodně maďarské televize. Dávali tam všechny ty zakázané filmy pocházející ze Sovětského svazu a Československa, takže jsem v podstatě vyrůstal se Sergejem Paradžanovem, Tengizem Abuladzem, Jurijem Iljenkem. Iljenko natočil úžasný film Bílý pták poznamenaný černým a dá se říct, že jsem natočil tři filmy na podobné téma: Ladomírské legendy a morytáty, 66 sezón a Jak se vaří dějiny. Mění se jen pozadí.

Když jsem zjistil, že mě zajímá realita a měl jsem možnost natočit dokument, rozhodl jsem se ho zasadit do tohoto blázince. Nebylo to moc moderní a před natáčením jsem tam asi tři týdny pracoval, abych viděl, jak se lidé chovají. Myslel jsem si, že jakmile přinesu kameru, budu takovou mouchou na zdi - koneckonců jsem si myslel, že to prostředí už znám. Byl to velmi malý štáb, jen tři lidé, ale samozřejmě to bylo všechno úplně nové. Nemohli jsme nic natáčet - lidé jen stáli před kamerou a zírali. Měli jsme jen pět dní a já musel dodat film, takže jsme začali přehrávat realitu. Požádal jsem lidi, aby zahráli všechno, co dělali, když jsem je viděl poprvé. Samozřejmě to není nic originálního, je to známá filmařská technika. Ale bylo to asi poprvé, kdy jsem si řekl: „Dobře, tak takhle se dá natočit film." A pak jsem si uvědomil, že je to pravda. Když lidé „hrají" sami sebe a já obnovuji určité obrazy ze své paměti.

To zní jako hra!
Na všechny mé filmy by se dalo dívat jako na hru s lidmi před mou kamerou. Musí je to přece bavit. Pokud je to nebaví, nenatáčím. Když se jim rozhovor nelíbí, přestanu. Je to strašně jednoduché: pokud jim září oči, pokud je vidět, že tam něco je, znamená to, že to funguje.

Někteří filmaři, které znám, se v tomto druhu odporu poněkud zvráceně vyžívají, ale vaše filmy jsou skutečně velmi vřelé. Je v nich humor, který může být někdy docela překvapivý - jako ve filmu Cenzorka. Rozhodl jste se být laskavý ke všem lidem, které ukazujete?
Nemyslím si, že je možné být laskavý z vlastní vůle. Je to součást toho, kdo jsem, mé osobnosti. Prostě si s lidmi ráda povídám. Často točím filmy se svými českými kolegy, například s koproducentem filmu Cenzorka Filipem Remundou, a někdy jim jejich přístup docela závidím. Jsou to tvrdí chlapi, ale já to prostě neumím. Jak už jsem řekl: moje filmová řeč odráží řeč mého těla. Nedokážu být drsňák, ani v běžném životě.Vzrušují vás ještě jako diváka dokumentární filmy? Nebo vás to trochu unavilo a to vás pomalu dohnalo k hranému filmu?
Jsem posedlý divák a dokumenty mě samozřejmě zajímají víc. Jen si myslím, že mají tendenci používat mnohem kreativnější jazyk. Je v nich poezie. Vlastně se teď zrovna dívám na svou poličku - polovina mých knih je o historii a polovina je poezie. S filmy, které mám rád, je to úplně stejné.

Sametoví teroristé byl téměř hraný film, teď jsem o krok dál - jsem hraným filmem posedlý. Rád spolupracoval s polským spisovatelem Witoldem Szabłowským na filmu podle jeho knihy Tančící medvědi. Pravdivé příběhy lidí nostalgicky vzpomínajících na život pod tyranií. Bude to historický film, takže to bude znamenat další změnu, ale stále bych rád pracoval se skutečnými lidmi. Jdu na to pomalu.

Pro mnoho lidí dokument stále znamená mluvící hlavy", nějaké archivní záběry. Je to pro vás frustrující? Myslíte si, že se někteří filmaři začínají příliš bát experimentovat?
Ano, lidé se bojí z toho vystoupit a bohužel tak vzniká mnoho filmů o velmi poutavých tématech. Stále si myslím, že pro mě nejoblíbenější filmy, například Opera o Polsku [Piotra Stasika] nebo Chvála Ničeho Borise Mitiće, nepoužívají „mluvící hlavy". Je to prostě čistá kinematografie. Ale jak je představit širšímu publiku, to netuším.

Mám pocit, že moderní technologie nebo mocné streamovací služby jako Netflix nebo HBO se snaží nabízet naprosto stejný obsah. V dnešní době je opravdu těžké vystoupit z bubliny, je těžké se něčemu divit. Vidíte to všude, i v literatuře a hudbě, a to mě znepokojuje. Vždycky vám doporučí něco podobného tomu, co už znáte, a kultura je založená na tom, že vás překvapuje. To bylo krásné na tom, že jsem vyrůstal v dobách, kdy v televizi nic nebylo - díval jste se na něco, na co jste se dívat nechtěl. A kdo ví? Mohlo to být velmi inspirativní. Já to prostě nechápu. Když se vám líbí dokumenty Michaela Moora, znamená to, že se na ně musíte dívat až do smrti? Tohle je cesta do pekel. Chce to odvahu najít něco nového. Skoro to vypadá, jako by ta svoboda volby místo toho vyústila v digitální otroctví.  

Dokumentární filmy, které se stanou ohromně populárními, jako například v případě Moora a jeho Fahrenheit 11/9, jsou často velmi na očích. Poselství je jasné a záměry tvůrců také.
Je to stejné jako s fikcí - když se podíváte na western nebo film o Jamesi Bondovi, víte, kdo je dobrý a kdo zlý. V mainstreamových médiích to tak bude vždycky. Už když se vám podaří natočit něco, co není úplně černobílé, a vydělá to nějaké peníze v pokladnách kin, je to obrovský úspěch. Při pohledu na to, kam směřujeme, nevím, jestli to bude v budoucnu možné. Rozhodně o tom ale sním.

Dokumentární filmy vždycky přirovnávám ke knihám. Máte bestsellery a máte ne tak populární knihy, a pak máte poezii. Pro mě bude dobrý dokumentární film vždycky jako poezie. A bez poezie naše civilizace zemře.

Rozhovor v angličtině si můžete přečíst zde. Je součástí série rozhovorů s evropskými dokumentaristy a dokumentaristkami u příležitosti 20 let Institutu dokumentárního filmu.

Náhledové foto © Daily 2021 Venezia News

zpět na články
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace