KINEDOK

KineDok online projekce: Zkrocená zahrada + Oslnivý svit soumraku

9. 3. 2023

Autor: Anna Jurková

Od 15. do 29. března můžete na kinedok.net zhlédnout dva filmy gruzínské režisérky Salomé Jashi zdarma: Zkrocenou zahradu a Oslnivý svit soumraku. Jediné, co pro to musíte udělat, je napsat nám na films@kinedok.net, a my vám obratem zašleme voucher. Oba filmy jsou k dispozici v sekci FILMY ONLINE na území KineDok zemí (Česká republika, Slovensko, Rumunsko, Chorvatsko, Maďarsko, Gruzie a Polsko).

ZKROCENÁ ZAHRADA (Salomé Jashi, 2021, Gruzie)
Městské a vesnické stromy, které bývalý gruzínský premiér vykupuje a stěhuje přes celou zemi do své zahrady, představují pro obyčejné venkovany společnou historii i formativní předměty identit daného místa. Sdílené emotivní propojení s těmito kulturně hodnotnými rostlinami ale při zapojení machinace peněz a vyjednávání probouzí dlouho nevyřčený politický nesouhlas. Dokument záměrně vynechává některé podstatné informace, spoléhá na archetypální figury a situace a předkládá tak příběh mýtu o splnění velkého snu na pozadí dramatu každodenního života obyčejných lidí. Unikátní pozorovací smysl režisérky Salome Jashi na sebe bere podobu poetické vizuálního stylu, který hypnotizuje diváckou percepci vnímání záběry na technologicky náročný proces rozplétání sítě kořenů a logisticky nepředstavitelné stěhování těchto opulentních obrů.
 


OSLNIVÝ SVIT SOUMRAKU (Salomé Jashi, 2016, Gruzie, Německo)
V rozpadajících se kulisách divadelních sálů se odehrávají sekulární rituály současné gruzínské společnosti – svatby, módní přehlídky, volby královny krásy i politické reprezentace. Statická kamera, jež zachycuje bezcitnou choreografii ceremonií v širokém záběru, kontrastuje s dynamickými švenky malé kamery televizní reportérky, která svou činorodostí udržuje v chodu lokální stanici. Sled promyšleně rámovaných obrazů výběru událostí, které se Dariko rozhodne zprostředkovat televizním divákům, doplňují záběry ze zákulisí ošuntělého studia přežívajícího díky poplatkům za četbu úmrtních oznámení. (dafilms.cz)


SALOMÉ JASHI
Salomé Jashi se narodila v v roce 1981 v Sovětském svazu a vyrůstala během snah o nezávislost Gruzie, po kterých následovala občanská válka. Po absolvování žurnalistiky studovala dokumentaristiku na katedře mediálního umění na Royal Holloway, University of London. Jeden z jejich studentských filmů byl promítán v National Portrait Gallery jakožto součást diskuze na téma autoportrétu. V roce 2009 se zúčastnila Doc Station, Berlinale Talent Campus a workshopu Ex Oriente Film. Její filmy pozorují jemné, překvapivé detaily, které navíc evokují zdání bezprostřední důvěrnosti. Její film Oslnivý svit soumraku (Daisis Miziduloba, 2016) byl uveden na řadě festivalů a získal ocenění na Vision du Réel. Za svůj debut, gruzínsko-německý koprodukční snímek Bakhmaro (2011), byla oceněna na festivalu v Jihlavě a na DOK Leipzig. Zkrocená zahrada byla nominovaná na festivalu Sundance, na 34. ročník Evropských filmových cen a zvítězila v mezinárodní soutěži na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů o lidských právech DocuDays UA.

Facebooková událost

zpět na články
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace