KINEDOK

Disco, pivo, chlebíčky a Věčný Jožo v Jídelně Světozor

26. 9. 2023

Autor: Anna Jurková

Párty roku je tu! Doražte už 20. října do pražské Jídelny Světozor, kde budeme promítat dokument o samotné legendě popu Jožu Rážovi a poté vás čeká retro diskotéka, kde nebude chybět pivo, víno ani chlebíčky. Vstup je zdarma!

VĚČNÝ JOŽO ANEB JAK JSEM POTKAL HVĚZDU (režie: Jan Gogola ml., 2020, 81 min.)
Jan Gogola ml. začal s frontmanem skupiny Elán natáčet portrétní dokument v roce 2011. Výsledkem je zvláštní dokumentární tvar, který neodhaluje ani tak život, minulost či současnost Ráža, ale spíš dokumentaristovu neustále selhávající snahu se k němu skutečně přiblížit. Mezi Rážem a Gogolou vznikne zvláštní přátelství (oba dva se jeden k druhému jako k příteli opakovaně staví). Kdykoliv se ale režisér dostane od obecnějších a metafyzických otázek k reálným životním postojům, Jožo jakoby nevěděl, jakým způsobem na ně reagovat. Snímek je tak do určité míry stejnou měrou o hvězdě Elánu jako o Gogolovi samotném a jeho snaze skrze přímočaré otázky a podivné dárky vyjádřit svůj vlastní názor. Jediné momenty souladu a pochopení pak sledujeme v oné metafyzické rovině a konverzacích o Bohu a vesmíru.

Film bude promítán v češtině s anglickými titulky.


DJ DELEUZE
O párty se postará DJ Deleuze, dnes již kultovní trojidol pražské filmovědy. DJ Deleuze vás provede hudebním rhizomatem šlágrů dob dávno minulých, neutuchajících hitů současnosti i tristně opomíjených fláků posledních tří desetiletí. Ku příležitosti filmově-hudebního večera regionálního zaměření nezapomene ani na výlet do českých luhů a slovenských hájů zlatých dob minulých.

JAN GOGOLA ML.
Součástí akce bude také debata s režisérem filmu. Jan Gogola ml. (1971) je režisér, dramaturg, scenárista a pedagog. Jeho dokumenty, zpravidla reflexivní či stylizované, se často zabývají tématem všednosti. V roce 2009 získal na MFDF Ji.hlava hlavní cenu v sekci Česká radost za snímek Mám ráda nudný život (2006). Do zmíněné sekce se v nedávných ročnících prosadil vícekrát, např. s filmy Kateřina Šedá: Jak se dělá mýtus (2013), František svého druhu (2014) nebo Exkurze aneb Historie současnosti (2015).

Facebooková událost

zpět na články
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace