ČESKÝ DOKUMENT

Večer s českým dokumentem nabídne unikátní prezentaci připravovaných dokumentárních filmů

13. 9. 2017

Autor: Michaela Dvořáková

Institut dokumentárního filmu ve spolupráci s Czech Film Center pořádá v pondělí 25. září v 18.30 v pražském kině Světozor VEČER S ČESKÝM DOKUMENTEM. Návštěvníkům odhalí novinky z tuzemské tvorby a nabídne ojedinělou prezentaci 8 připravovaných českých dokumentárních filmů. Snímky napříč dokumentárními žánry budou představeny v krátkých ukázkách a za osobní účasti tvůrců, mezi kterými nebudou chybět jména předních českých dokumentaristů. Závěr večera bude patřit předpremiéře celovečerního snímku Máma z basy.

Institut dokumentárního filmu sleduje práci českých dokumentaristů řadu let a letos již po třinácté organizuje Večer s českým dokumentem, který je pro návštěvníky přístupný zcela zdarma. Cílem Večera je provést média a odbornou i laickou veřejnost současnou tuzemskou dokumentární tvorbou. Publikum bude mít ojedinělou příležitost zhlédnout trailery a ukázky vznikajících dokumentárních snímků, které tvůrci osobně představí. „Prezentovat budou zkušení producenti a také nadaní debutanti a představeny budou projekty vyráběné v koprodukci s Českou televizí i HBO Europe. Na většinu snímků se mohou diváci těšit na začátku či v průběhu příštího roku, dva snímky čeká česká premiéra již letos na podzim,“ říká Anna Kaslová z IDF. Mezi prezentujícími se představí například režisérka Apolena Rychlíková se snímkem Hranice práce, který se noří do labyrintu nejhůře placených zaměstnání a přináší osobní zprávu o chudých pracujících v České republice. Dokumentární road-movie Vienna Calling o vykradači hrobů uvedou režisér Petr Šprincl a producent Marek Novák.

„Při sestavování prezentace jsme chtěli představit různorodost témat současných českých dokumentů,“ sděluje k dramaturgii večera Anna Kaslová a dodává: „Tvůrce zajímají společenská a sociální témata (Hranice práce, Pasažéři), aktuální politické otázky (Budovatelé říše, Až přijde válka), ale chystají se také filmy inspirované díly a osobnostmi významných českých tvůrců (Vědomí souvislosti, The Sound Is Innocent) či "obyčejného českého člověka" (Dobrý život bratra Bendy).“

PŘEDPREMIÉRA SNÍMKU MÁMA Z BASY
V rámci večera proběhne předpremiéra celovečerního filmu Máma z basy. „Pokud člověka nezmění dítě, tak už ho nezmění nikdy nic.“ Tak zní titulek časosběrného dokumentu mapujícího fenomén mateřství ve vězeňských podmínkách.

Andy, Petra a Bára. Tři osudy, které se spojily ve věznici ve Světlé nad Sázavou. Právě tady funguje oddělení, kde si matky mohou odpykávat trest společně se svými dětmi. Mateřské pouto totiž může být tou nejsilnější motivací k lepšímu a zodpovědnějšímu životu. Mezi přemítáním o prohřešcích a péčí o dítě se každé z nich honí hlavou stejná věc – dostat se na vytouženou svobodu, a to co nejdřív. Zlom přichází ve chvíli, kdy jsou jí všechny ženy na dosah. Každá za jiných podmínek, každá s jiným zázemím, všechny ale pojí mateřská láska. Bude stačit k tomu, aby se nevrátily do vězení? Rutinní situace z běžného života věznice střídá realita všedního dne. Jistotu světa za mřížemi nahrazuje nedostatek práce, starost o děti i snaha zapadnout do společnosti. Každá z trojice žen zatoužila po svobodě,
ale naučí se s ní vůbec žít?

Režisérka Veronika Jonášová dodává: „Film je unikátní v tom, že jsme jediní v celoevropském kontextu, kdo na takovém vězeňském oddělení natáčel dokument. Nikdo nikdy taky Nezkoumal, jaký vliv má pobyt ve vězení na děti v jejich dalším životě. Síla dokumentu podle mě spočívá v tom, že jsme se k němu snažili přistupovat poctivě a co nejvěrněji zachytit příběhy lidí, které jsem sledovala dlouhou dobu. Postavy jsem nemanipulovala, ani divákovi nepodsouvám žádný názor." Po projekci filmu bude následovat diskuse s tvůrci, kteří se předpremiéry osobně zúčastní. Pozvání přijala režisérka Veronika Jonášová, producentka Pavla Kubečková a dramaturg a střihač Jakub Hejna. Rozhovor s Veronikou Jonášovou si můžete přečíst zde.

CZECH FILM CENTER
Večer s českým dokumentem organizuje Institut dokumentárního filmu ve spolupráci s Czech Film Center. Ten od února letošního roku přešel pod Státní fond kinematografie, který tak pod “jednou střechou“ může podporovat český dokumentární film v celé délce jeho životního cyklu, tedy od vývoje až po propagaci na zahraničních trzích a festivalech.Tímto institucionálním propojením dochází k ukotvení Czech Film Center jako oficiálního státního zástupce domácí kinematografie v zahraničí a posouvá nás na úroveň běžnou v západní Evropě. Věříme, že systematičtější podpora se v dohledné době odrazí i na úspěchu českých dokumentů na klíčových festivalech,“ dodává Vítězslav Chovanec z CFC.

DAFilms
Díky několikaleté úspěšné spolupráci Institutu dokumentárního filmu s VoD portálem DAFilms vznikl kurátorský výběr českých dokumentárních snímků z let 2015 - 2017. V průběhu dvou týdnů od 11. do 24. září si mohou diváci vybrat z celkem patnácti filmů. Do tuzemského výběru se dostaly dva dokumenty od předního českého režiséra Víta Klusáka: portrét o neonacistovi Svět podle Daliborka nebo Matrix AB o politikovi a podnikateli Andreji Babišovi, příběh herečky Lídy Baarové Zkáza krásou od dvojice Helena Třeštíková a Jakub Hejna i pohled do mafiánského podsvětí ve filmu Zákon Helena Petry Nesvačilové. Podrobný seznam najdete zde.

PREZENTOVANÉ PROJEKTY

VĚDOMÍ SOUVISLOSTI
Česká republika / 2018 / 70´

Režie: Jakub Felcman, Tomáš Michálek
Producent: Tomáš Michálek - MasterFilm
Koproducent: Alena Müllerová - Česká televize
Fáze výroby: ve vývoji
Plánovaná premiéra: červenec 2018
Finanční podpora: Státní fond kinematografie, Kreativní Evropa - MEDIA

Film Vědomí souvislosti vypráví prostřednictvím archivních materiálů příběh malé středoevropské země - Československa - silně zasahované událostmi a ideály poválečné evropské společnosti. Příběh její poválečné kinematografie, již zestátnili na základě idealistických předválečných projektů, již zneužívala totalitní moc, ale která nechala vzniknout klimatu, které bylo určující pro vývoj kinematografie v celém regionu. Především však vypráví příběh výjimečného kameramana Jaroslava Kučery, strůjce jednoho z nejvýraznějších vizuálních stylů evropské kinematografie, autora filmů Sedmikrásky, Ovoce stromů rajských jíme, Démanty noci nebo Všichni dobří rodáci.


HRANICE PRÁCE
Česká republika / 2017 / 75´

Režie: Apolena Rychlíková
Producent: Vít Klusák & Filip Remunda - Hypermarket Film
Koproducent: Petr Kubica - Česká televize, Ondřej Šejnoha - Studio FAMU
Fáze výroby: v postprodukci
Plánovaná premiéra: říjen 2017

Novinářka Saša Uhlová se v portrétu Apoleny Rychlíkové noří do labyrintu nejhůře placených zaměstnání a přináší osobní zprávu o pracujících chudých v České republice. Snímek je součástí cyklu dokumentů ČT Český žurnál.

Téměř pětina Čechů pracuje za částku nižší než 83 korun na hodinu. Existuje pro ně specifické označení: pracující chudí. Novinářka Saša Uhlová se v půlročním experimentu vydává do labyrintu nízkopříjmových zaměstnání a skrz osobní příběh podává zprávu nejenom o pracovních podmínkách v České republice, ale i hranicích své vlastní práce, svých vlastních principů a svého vlastního vidění světa. „Víc jak půl roku jsem mohla pozorovat hrdinku, která kvůli snaze poukázat na dekády opomíjené problémy podstatné části české společnosti vystoupila ze své relativně pohodlné bubliny a na vlastní kůži si zažila, jaké jsou pracovní podmínky u nás. Doufám, že se pozornost časem přesune z její osoby směrem ke všem pracujícím chudým a lidem na okraji zájmu, jejichž hlas tu tak dlouho nikdo nedokázal zprostředkovat a dobře ozvučit. Přála bych si, aby se o Saše Uhlové jednou mluvilo jako o té, kdo to minimálně zkusil." říká režisérka Apolena Rychlíková.


VIENNA CALLING
Česká republika / 2017 / 67´

Režie: Petr Šprincl
Producent: Marek Novák - Xova Film
Fáze výroby: v postprodukci
Plánovaná premiéra: říjen 2017
Finanční podpora: Státní fond kinematografie, Město Hodonín

Dokumentární road-movie o vykradači hrobů, který se v maringotce vydává do Vídně navrátit ukradené zuby Strausse a Brahmse. Zuby, které sám kdysi ukradl.

Ondrej Jajcaj je od dětství posedlý smrtí. Z vykradače hrobů se v průběhu života stal samozvaným vědcem-filosofem, zaměřeným na dentální protetiku zemřelých. Jajcajovým cílem je zbavit společnost strachu ze smrti. Aby toho dokázal, vydává se na cestu s morbidním pojízdným muzeem - maringotkou smrti, zdobenou Jajcajovou sbírkou zubní protetiky.
S hrstkou nohsledů se Jajcaj a jeho putovní přehlídka bizarnosti vydávají napříč česko-slovenským venkovem a konfrontují společnost s fenoménem smrti. Cílem cesty je Vídeň, kde Jajcaj hodlá odevzdat zubní ostatky Strausse a Brahmse. Ostatky, které z jejich hrobů sám v minulosti vzal. Mažoretky žonglují se stehenními kostmi a Jajcajova maringotka se vydává na další vesnickou pouť. Kruh se neuzavírá, ale plynule pokračuje v nekonečné smyčce.


PASAŽÉŘI
Česká republika / 2018 / 80´

Režie: Jana Boršková
Producent: Jarmila Poláková & Taťána Marková - Film & Sociologie
Koproducent: Martina Šantavá - Česká televize
Fáze výroby: v postprodukci
Plánovaná premiéra: březen 2018
Finanční podpora: Státní fond kinematografie

Jak dlouho ještě budou sedět na zadním sedadle svého vlastního života?

Hrdinové filmu se sešli v divadelním souboru - Pasažéři - a společně připravili hru o tom, jak si představují svůj život po odchodu z dětského domova, ve kterém vyrostli. Skutečnost je však mnohem dramatičtější než divadlo. Pepa jako jediný pracuje, ale nezvládá rozchody s přítelkyní a pravidelně končí na psychiatrii. Pali, který z děcáku utekl třikrát za tátou, není v devatenácti schopen se postarat o dvě vlastní děti. Bajdy žije u mámy, nemůže najít práci a smutek zahání kouřením trávy. Film Jany Borškové pojednává o důležitosti lásky, která umí stanovit hranice a dodává pocit bezpečí. Režisérka své hrdiny sledovala po dobu čtyř let.


AŽ PŘIJDE VÁLKA
Česká republika, Chorvatsko / 2018 / 82´

Režie: Jan Gebert
Producent: Radovan Síbrt - PINK
Koproducenti: Tereza Polachová - HBO Europe, Dana Budisavljevic - Hulahop Film & Art Production (HR)
Fáze výroby: v postprodukci
Plánovaná premiéra: únor 2018
Finanční podpora: Státní fond kinematografie, HAVC (HR), EDP Development Award

Stovky teenagerů se přidávají ke slovenské domobraně Slovenskí branci, aby vytvořili příkladnou společnost a připravili se na konečný střet civilizací.

Petr řídí bílé terénní auto, randí s hezkou holkou a chodí na vysokou. Jeho skutečný život je ale jinde - v horských lesích, v čele domobrany Slovenskí branci, čítající čtyři sta mladých lidí, převážně teenagerů s oddíly po celém Slovensku. Před několika lety se Petr odjel učit domobranu k ruským kozákům a prošel stejných kurzem jako ukrajinští separatisté. Dnes je sám velitelem. Věří, že Evropa směřuje k nevyhnutelnému střetu civilizací. Je odhodlaný bránit slovanský svět se zbraní v ruce. A jednoho dne jako velký politik.


THE SOUND IS INNOCENT
Česká republika, Francie, Slovensko / 2018 / 70´, 50´

Režie: Johana Švarcová
Producent: Kristýna Květová - Cinémotif Films
Koproducenti: Jean-Laurent Csinidis - Films de Force Majeure (FR), Ivan Ostrochovský - Punkchart Films (SK), UPP, Soundsquare
Fáze výroby: ve výrobě
Plánovaná premiéra: říjen 2018
Finanční podpora:Státní fond kinematografie

Hudba je hra, hřiště - a hra je smyslem naší existence.

Pionýři rané elektronické hudby se otiskli do magnetické pásky stejně jako Neil Armstrong do povrchu měsíce. Ve stejný čas na různých místech v poválečné Evropě začala vznikat elektronická hudba na odlišných ideologických a technologických základech. Víra v nové nástroje a technooptimismus byl ale společný umělcům i inženýrům po obou stranách železné opony. Rozhlasová studia v Československu, GRM ve Francii a Phillips NatLab v Holandsku - - tyto tři země, jejich hudební studia a skladatelé nám odhalí rozdílná prostředí vzniku této hudby se všemi svými tajemstvími. Nic z toho by se ale nestalo nebýt tape recorderu. Přístroje, který byl primárně vyvinut pro armádu a odposlouchávání. Dá se říci, že válka tak nepřímo ovlivnila začátek hudební revoluce, která proměnila hudbu jednou provždy?

BUDOVATELÉ ŘÍŠE
Česká republika / 2018 / 70´

Režie: Andran Abramjan
Producent: Ondřej Šejnoha - Studio FAMU
Výkonný producent: Hana Šilarová - Frame Films
Fáze výroby: v postprodukci
Plánovaná premiéra: březen 2018

Říká se, že žijeme v post-faktické době, kdy zásadním hybatelem událostí nejsou fakta, ale emoce, v poslední době často vázané na události typu islámského terorismu či masové imigrace. Někteří v tom spatřují příznaky úpadku naší civilizace, a tak se rozhodli ho zastavit tím, že se pokusí vstoupit do politiky. Skrze svérázného kameramana pravicově populistického hnutí sledujeme dokufikční divadlo o tom, jak naše světy, které si pracně budujeme, zápasí s tím, aby se nezhroutily pod vlastní vahou.


DOBRÝ ŽIVOT BRATRA BENDY
Česká republika / 2018 / 75 ´

Režie: Pavel Jurda
Producent: Jiří Konečný – endorfilm
Koproducent: Roman Franc
Fáze výroby: ve výrobě
Plánovaná premiéra: červenec 2018
Finanční podpora: Státní fond kinematografie

Historie našeho státu od dob první republiky až po současnost očima obyčejného člověka, sokola Mirka Bendy.

Podrobné informace ke všem prezentovaným projektům naleznete zde.

zpět na články
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace