EAST DOC PLATFORM

East Doc Platform 2020 odtajňuje program

15. 2. 2020

Autor: Veronika Zýková

Představujeme program blížícího se 9. ročníku East Doc Platform (7.–13. 3.), který nabídne mj. masterclass švédského režiséra a novináře Fredrika Gerttena či panelovou diskuzi se zahraničními filmaři o tom, jak natáčet kritické dokumenty navzdory cenzuře státní moci. Program se uskuteční v anglickém jazyce a je přístupný zdarma. Všechny praktické informace najdete zde.

NEDĚLE 8. 3.
Přednáška: Co všichni mají s tím pitchingem?

10:00 – 11:30 | Institut Cervantes, Kinosál

Zkušený dokumentární mentor Mikael Opstrup ročně zhlédne 700–800 pitchingových trailerů a několik stovek prezentací. Zároveň je možná jedním z mála filmových profesionálů, kdo se na pitching stále dívá jako na konstruktivní a důležitou součást procesu vzniku filmu, jejíž existence by měla být zachována. Ve své přednášce se podělí o svůj pohled na pitchingové trailery a na to, jaký smysl může mít prezentovat film, který ještě neexistuje.

NEDĚLE 8. 3.
Přednáška: Správný otvírák aneb Začátek filmu, který zaujme
17:30 – 19:00 | Institut Cervantes, Kinosál

První minuty filmu jsou nejdůležitější. Představují nejen samotné téma, ale i estetické principy, jimiž je téma předáváno. Divák potřebuje pravidla hry k porozumění vyprávění. Niki Mossböck (Grbavica, Earth) ukáže úvodní minuty nejrůznějších dokumentárních filmů a vysvětlí, proč je stříhala právě tímto způsobem, stejně tak probere, co by měl dobrý začátek přinášet. 


PONDĚLÍ 9. 3.
Prezentace: Pitch the Doc - nenechte je ztratit nit

9:00 – 10:00 | Institut Cervantes, Kinosál

Představení platformy Pitch the Doc jako příkladu webového nástroje pro profesionální přípravu „filmových balíčků“ a pro soustavnou propagaci a budování mezinárodní pozornosti věnované dokumentárním projektům. Jak používat Pitch the Doc k vytváření nových kontaktů a jak udržovat obchodní vztahy načrtnuté na pitchinzích, veřejných prezentacích a koprodukčních marketech?

PONDĚLÍ 9. 3.
Masterclass: Nanfu Wang

15:30 – 17:00 | Institut Cervantes, Kinosál
Jedna z nejprogresivnějších tvůrkyň současnosti, režisérka Nanfu Wang (Národ jedináčků, Jsem tvé druhé já, Hooligan Sparrow) je mezinárodně oceňována pro své odvážné a pečlivě propracované vypravěčství. Její poslední film, Národ jedináčků, se dostal do oscarových nominací a vyhrál Velkou cenu poroty na Sundance. Ve své masterclass tvůrkyně přiblíží způsob, jakým tvaruje osobní příběhy, které mají schopnost iniciovat změny ve společnosti.

PONDĚLÍ 9. 3.
Masterclass: Fredrik Gertten
17:30 – 19:00 | Institut Cervantes, Kinosál

Ve své masterclass se švédský režisér a novinář Fredrik Gertten zaměří na vlastní metodu vývoje nového investigativního dokumentárního filmu PUSH, jenž byl oceněn mj. na dánském CPH:DOX, DOCSMX v Mexiku či Nuremberg IHRFF v Německu, a rovněž bude hovořit o práci s protagonisty. O své názory na tento proces se podělí protagonistka Gerttenova filmu, zvláštní zpravodajka OSN pro oblast bydlení Leilani Farha.


ÚTERÝ 10. 3.
Přednáška: Distribuce diverzity
9:30 – 11:00 | Institut Cervantes, Kinosál

„Když se bavíme o distribuci dokumentárních filmů, předpokládáme, že jde o trochu jinou distribuční cestu a prodej, než v případě hraných filmů. A i když říkáme mezinárodním distributorům sales agenti, většinu z nás pohání místo vidiny zisku vášeň pro skutečná témata, stejně jako v případě filmařů samotných. Chci mluvit o tom, jak zajišťujeme, aby se nejlepší příběhy dostaly ven, byly viděny a vydělaly tvůrcům peníze.“ Esther van Messel, First Hand FilmsÚTERÝ 10. 3.
Případová studie: Jak koprodukovat mezi východní a západní Evropou: dokumentární film Trees Floating

14:00 – 15:30 | Institut Cervantes, Galerie

Celovečerní dokumentární film Trees Floating režisérky Salomé Jashi je koprodukcí mezi společnostmi CORSO Film (Německo), Mira Film (Švýcarsko) a Sakdoc Film (Gruzie). Ve své případové studii popíše producent Erik Winker vývoj, financování a proces natáčení filmu. Bude hovořit o možnostech a úskalích produkování mezi zeměmi s odlišnou životní a finanční úrovní.

ÚTERÝ 10. 3.
Prezentace: Czech Docs… Coming Soon
14:30 – 16:00 | Institut Cervantes, Kinosál

Veřejná prezentace pěti vybraných českých dokumentárních projektů ve fázi postprodukce Czech Docs… Coming Soon. Čeští producenti a režiséři prezentují své projekty zahraničním profesionálům – zástupcům mezinárodních festivalů, distributorům a sales agentům i veřejnosti. Tato akce se koná s podporou Asociace producentů v audiovizi (APA). Moderuje Diana Tabakov (DAFilms.cz).

ÚTERÝ 10. 3.
Případová studie: Umění produkovat dokumenty o umění
16:30 – 17:45 | Institut Cervantes, Kinosál

Rakouský producent Johannes Rosenberger ze společnosti Navigator Film se ve své případové studii podělí o zkušenosti a nabídne vhled do specifik produkování a koprodukování různých dokumentárních žánrů na příkladu oceňovaného celovečerního dokumentárního filmu Velkolepé muzeum (Das große Museum) a navazující úspěšné dokumentární série Umění muzeí (The Art of Museums).


STŘEDA 11. 3.
Panelová diskuze: Filmem proti režimu: jak natáčet a neztratit svobodu

17:00 – 18:30 | Institut Cervantes, Kinosál

V době alternativních pravd, fake news a trollích farem je více než nutné podporovat hlasy zastávající se těch přehlížených, propagovat svobodu slova, upozorňovat na veškeré křivdy přicházející od oficiálních vládních struktur a bojovat za pravdu. Je alarmující, že i Evropou se začínají plíživě šířit tendence z oficiálních struktur zasahovat, nebo rovnou umlčet kritické hlasy. Jakým podmínkám musí dnes filmaři čelit? Jak natáčet dokumentární filmy navzdory cenzuře a státní moci? A kdo jsou partneři, kteří vám mohou pomoci dokončit vaše filmy režimu navzdory? Moderovaná diskuse představí několik hostů z řad zahraničních filmařů, kteří se podělí o své velmi konkrétní zkušenosti s útlakem režimu nebo korumpovaných zákonodárců, stejně jako o to, jakým překážkám dnes autoři kritických dokumentárních filmů musí čelit.


STŘEDA 11. 3.
KineDok Opening: Kiruna – překrásný nový svět + Q&A
r. Greta Stocklassa, CZ, 2019, 87'
20:30 – 22:30 | Screenshot


ČTVRTEK 12. 3.
Pitching: East Doc Forum
9:30 – 14:00 | Divadlo Image, pasáž Metro

Prestižní prezentace toho nejlepšího z připravované středo- a východoevropské dokumentární tvorby. Akreditovaným industry profesionálům se představí 21 dokumentárních projektů ve fázi vývoje/rané produkce. East Doc Forum přivítalo za 19 let své existence více než 800 filmařů a s jeho podporou bylo dokončeno na 200 dokumentárních filmů včetně mezinárodních titulů jako Juliiny snyPoslední záchranka v Sofii, Ukrajinští šerifovéKrálík po berlínskuŠvéd v žigulíku nebo Až přijde válka.

East Doc Platform pořádá Institut dokumentárního filmu ve spolupráci s festivalem Jeden svět.
 

[Aktualizováno 3. 3. 2020]

zpět na články
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace