SK, CZ

2022

6x52 min

V postprodukci

Investigators

Investigátori

Režie: Peter Pokorný

Synopse

Investigátori sa chcú pozrieť na javy a kontroverzné témy, ktoré sa šíria v našej spoločnosti, ale nemajú vedecké pozadie - napr. niektoré druhy alternatívnej medicíny alebo populárne ezo-témy napríklad telepatia, mimotelové zážitky, biorezonancia, telepatia alebo jasnovidectvo.

Investigátori sa snažia preskúmať každú tému - niekedy zábavne, ale jasne, seriózne a všeobecne. Ostatní protagonisti - hlavne stúpenci jednej alebo druhej strany (skeptici verzus obhajcovia) sú vo filme aby im (ne)pomohli. Cieľom projektu je zvýšiť informovanosť verejnosti. Autori však nechcú piblikum presviedčať o ich pravde - ich cieľom je predstaviť fakty, aby si divák mohol vytvoriť svoj vlastný názor.

V dnešnej dobe sme svedkami čoraz väčšieho miešania ezoteriky s vedou, čo však vytvára aj priestor pre šarlatánov a ziskuchtivcov. Cieľom dokumentárnej série je preto objektívne skúmanie javov na hranici poznania súčasnej vedy tak, aby sa “oddelilo zrno od pliev”. Hlavným zámerom pritom nie je jednoznačne tieto fenomény dokázať alebo vyvrátiť (film nie je vedecká štúdia), ale priblížiť ich z racionálneho hľadiska. A teda, upriamiť pozornosť na fakty. Všetky témy majú totiž spoločného menovateľa: zástancovia ich propagujú ako jasné, skutočné, existujúce, pričom z vedeckého hľadiska nikdy dokázané neboli.

Trailer

Články

EDP 2020: Návštěvníci, Šaman proti Putinovi i Veletrh bydlení
5. 2. 2020

EDP 2020: Návštěvníci, Šaman proti Putinovi i Veletrh bydlení

EAST DOC PLATFORM EAST DOC MARKET EAST DOC FORUM
Projekty představené na pitchingu East Doc Forum a během schůzek na East Doc Marketu jsou nedílnou součástí 9. ročníku East Doc Platform, který se uskuteční v Praze od 7. do 13. 3.
číst více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace