CZ, SK

2021

95 min

Dokončený

Rekonstrukce okupace

Režie: Jan Šikl

Synopse

The director Jan Šikl has collected for more than 30 years amateur films of different families. Recently, he has found 3.5 hours of professionally filmed material that captures the invasion of the Warsaw Pact armies to Czechoslovakia on August 21, 1968. Nobody has seen the footage since. Jan Šikl begins to search who is captured in the videos and where it takes place. The memories of specific events come back to life. It incarnates the picture of a historical event and its relation to the present.

A film about our ability to reflect the past and about a distinctive form of social memory that comes into existence and gives a more general testimony.

Trailer

Články

Rekonstrukce okupace oceněna na festivalu Beyond Borders
30. 8. 2022

Rekonstrukce okupace oceněna na festivalu Beyond Borders

EAST SILVER
Rekonstrukce okupace režiséra Jana Šikla a producentky Alice Tabery získala ocenění za nejlepší historický dokument na festivalu Beyond Borders na řeckém ostrově Castellorizo. Film je součástí East Silver Karavany.
číst více
True Story, epizoda 13: Rekonstrukce okupace
21. 8. 2021

True Story, epizoda 13: Rekonstrukce okupace

ČESKÝ DOKUMENT Rozhovor TRUE STORY PODCAST ONLINE
Režisér Jan Šikl a producentka Alice Tabery hovoří s Nicole J. Adelman o archivech použitých ve filmu Rekonstrukce okupace a o naději, otevřených hranicích, pokojném protestu a dalších tématech. Film má světovou premiéru na Karlovy Vary 21. srpna.
číst více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace