HU, BE, PT, FI

2020

20 min

Dokončený

To Feather, to Wither

Režie: Hanna Hovitie

Synopse

A young female taxidermy apprentice is working to give new life to deceased birds. She is fascinated with one species in particular - crows. In ancient myths and legends, the crow represents a mediator between life and death. For her, death is not a strange thing, but something tangible, an inseparable element in the cycle of existence. In her world, a black cat is playing curiously with an unfinished crow and a piece of meat embodies both the demise of an animal and a new beginning, nurturing a newborn bird fluttering in its nest. Portrayed in a language of symbols, the film lingers somewhere between documentary, fiction and visual poetry.

Články

Cenu Silver Eye 2020 získala Nová šichta Jindřicha Andrše
31. 10. 2020

Cenu Silver Eye 2020 získala Nová šichta Jindřicha Andrše

EAST SILVER
Cenu Silver Eye 2020 pro nejlepší celovečerní film trhu East Silver, tradičně udělovanou IDF na ji.hlavském festivalu, získal režisér Jindřich Andrš za film Nová šichta. V krátkometrážní kategorii uspěl Mohammed Almughanni se snímkem Son of the Streets.
číst více
Cena Silver Eye 2020 zná vítěze krátkometrážní kategorie
29. 10. 2020

Cena Silver Eye 2020 zná vítěze krátkometrážní kategorie

EAST SILVER
Cena Silver Eye 2020 pro nejlepší krátký film trhu East Silver na 24. ročníku ji.hlavského online festivalu míří k Mohammedu Almughannimu za snímek Son of the Streets. Film Hanny Hovitie To Feather, to Wither obdržel Zvláštní uznání.
číst více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace