RU, CZ, DE

2019

88 min,

52 min

Dokončený

Provinční městečko E

Uezdniy Gorod E.

Režie: Dmitry Bogolyubov

Synopse

Městečko Jelňa (Elnya) je jedno ze stovek typických provinčních městeček v Rusku. Nachází se 400 km západně od Moskvy, nedaleko běloruských hranic a žije zde 10 000 obyvatel. Co je na něm výjimečné, je jeho titul hrdinského města. Bylo to totiž vůbec první ruské město osvobozené od okupačních vojsk již na počátku nacistické invaze do Sovětského svazu, v těch nejtěžších časech druhé války v Sovětském svazu. Dva měsíce po vpádu nacistů na ruské území byla Rudá armáda naprosto demoralizovaná. Nikdo nevěřil, že je možné Hitlerovu armádu zastavit. První úspěšný protiútok byl proto veřejnosti vnímán jako významný paprsek naděje v době naprostého temna. Město se tak stalo symbolem nadějí a touhy po osvobození. Další dva roky se však Rudá armáda s Wermachtem o město neustále přetahovali a městečko Jelňa, stejně tak jako celá západní část Ruska se stalo dějištěm brutálních bitev. Počet obětí v okolí Jelni se odhaduje do definitivního osvobození, v říjnu 1943 na desítky tisíc osob. Proto lze jen těžko hovořit o vítězství s velkým V. Pod městem dodnes leží tisíce nenalezených a nikdy nepohřbených těl vojáků. Tyto kolosální ztráty byly především důsledkem cynismu a naprosté neúcty k lidskému životu sovětských generálů. Tato pravda však zůstává i nadále nepohodlnou a politická propaganda současného politického establishmentu Ruské federace toto "vítězství" zneužívá a účelově dezinterpretuje, k docílení propagandistické společenské manipulaci. Válka, a to nejen ta druhá světová, ale také pozdější války v Afghánistánu, Čečensku či Sýrii, se stali součástí politické mytologie, co hraje zásadní roli i v společenské atmosféře městečka Jelňa. Válečné tragédie se přes státní propagandu mění na něco společensky líbivého, akceptovatelného a přispívá k celkové podpoře a vyvolávaní militantních společenských nálad. Filmař Dimitry Bogolubov během tříletého natáčení sleduje běžný životní kolorid života města a jeho obyvatel a zachytává tak postupný stupňující se vliv této propagandy.

Trailer

Články

Představujeme tutory a otevřený program 2. session Ex Oriente Film 2021
12. 10. 2021

Představujeme tutory a otevřený program 2. session Ex Oriente Film 2021

EX ORIENTE FILM
Otevřený program druhé session workshopu Ex Oriente Film 2021 nabídne od 25. do 30. 10. během MFDF Ji.hlava řadu přednášek, případových studií a masterclasses věnovaných různým aspektům dokumentární tvorby, produkce a distribuce.
číst více
Filmové školní kluby KineDok pokračují
29. 9. 2021

Filmové školní kluby KineDok pokračují

KINEDOK
Projekt Filmové školní kluby KineDok, který jsme odstartovali na podzim minulého roku, dále pokračuje! Cílem tohoto projektu je nabídnout studentům a studentkám novou formu volnočasové aktivity, která má přesah i do výuky.
číst více
Druhá řada True Story se blíží!
28. 7. 2021

Druhá řada True Story se blíží!

TRUE STORY ONLINE
True Story je série rozhovorů zaměřená na aktuální dokumentární filmy střední a východní Evropy. S jejich tvůrci a tvůrkyněmi hovoří Ivona Remundová a Nicole J. Adelman. První řada přinesla deset rozhovorů a již brzy se můžete těšit na druhou řadu!
číst více
Dmitrij Bogoljubov: „Nerad divákovi říkám, co si má myslet“
28. 1. 2021

Dmitrij Bogoljubov: „Nerad divákovi říkám, co si má myslet“

EAST DOC PLATFORM EAST SILVER
S ruským filmařem Dmitrijem Bogoljubovem jsme měli možnost hovořit v září 2020 v Praze, kde českému publiku představil svůj film Provinční městečko E.
číst více
True Story, epizoda 3: Provinční městečko E
20. 11. 2020

True Story, epizoda 3: Provinční městečko E

TRUE STORY ONLINE
Ve třetí epizodě naší podcastové série True Story hovoří Ivona Remundová s ruským filmařem Dmitrijem Bogoljubovem o jeho nejnovějším filmu Provinční městečko E, v němž zachycuje, jak propaganda ovlivňuje místní občany.
číst více
Měsíc na podporu běloruské svobody s filmy a debatami
11. 9. 2020

Měsíc na podporu běloruské svobody s filmy a debatami

EAST SILVER
Institut dokumentárního filmu zve na sérii filmových projekcí a debat vážících se k současnému stavu v Bělorusku. Přijďte 14. 9. od 20:45 do kina Světozor na Provinční městečko E a 21. 9. od 19:00 do Divadla Archa na Pure Art.
číst více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace