RO

2023

70 min

Dokončený

Our Daily Bread

Pâinea noastră cea de toate zilele

Režie: Serban Georgescu

Synopse

MamaPan is an artisan bakery practicing social economy. A small business that makes a huge difference in the lives of the women who are part of it. Two of them stubbornly fight to keep the business going. Their employees, all single mothers, do their best to change their lives: a former homeless, a Roma illiterate and a financially struggling mother of three.

Our Daily Bread is a story about all the unseen heroines that form the backbone of our society. Still striving, determined to set an example for their children and find the daily motivation to change their lives.

A documentary with a full feminine cast and a director that takes it upon himself to represent the judgmental society that surrounds them. A documentary with a full feminine cast and a director that takes it upon himself to represent the judgmental society that surrounds them.

Trailer

Články

Benefiční dokumentární pondělí v kině Světozor: Our Daily Bread  + diskuze s Kuchařkami bez domova
13. 6. 2023

Benefiční dokumentární pondělí v kině Světozor: Our Daily Bread + diskuze s Kuchařkami bez domova

IDF
V pondělí 19. června zveme na rumunský dokumentární film Chléb náš vezdejší, příběh o všech neviditelných hrdinkách, které tvoří páteř naší společnosti. Po filmu bude možné diskutovat s ženami z projektu Kuchařky bez domova.
číst více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace