Martin Řezníček

Česká republika

Martin Řezníček

režie, producent, kamera, scenář

Martin Řezníček (*1960)
režisér a kameraman

Absolvoval elektrotechnickou fakultu ČVUT, kde založil dodnes fungující filmový klub. Po absolutoriu pracoval m.j. ve Fyzikálním ústavu ČSAV, jako „opravář“ laserů a dalších speciálních zařízení. Později pracoval v universitním studiu ČVUT, produkujícím technicko-naučné filmy. Těsně po listopadu 1989 působil v Komisi pro vyšetření událostí 17. Listopadu, začal se věnovat investigativní publicistice, což vyústilo v souvislejší práci v Českou televizí (Stíny, S-magazín, Nadoraz - až do jeho zrušení v r. 1998).
Zároveň vystudoval FAMU, dokumentární tvorbu v dílně Pavla Kouteckého, kde absolvoval v roce 1997 filmem Taková Amerika (1995) dokumentárním road movie o životě českého řidiče trucků a diplomovou prací o nenarativních formách v dokumentárním filmu (Slyšet obraz, vidět zvuk). Dva roky individuálně studoval také na katedře kamery. Od roku 2002 učí na FAMU, vede na katedře dokumentárního filmu seminář Investigativní postupy v dokumentárním filmu.
Z jeho filmografie dále: Rekviem za zemi nikoho (1991) o bývalé sovětské vojenské zóně Libavá, ekologickou esej Betonový valčík (1993) o přehradě Gabčíkovo-Nagymaros a Sarajevo´94 (1994) esej z obklíčeného města /Zlatý ibis - nejlepší dokument na MFF Ismailia 1995, nejlepší studentský film na festivalu Berlín-Postupim 1995/, Mordochór (1999) – divoký hudební dokument o kontroverzním undergroundovém zpěvákovi Jimu Čertovi.
Řadu let spolupracuje se společností Člověk v tísni, pro kterou natočil několik dokumentárních filmů věnovaných také problematice menšin v České republice - Úžera (2001) /Zlatý ledňáček – nejlepší krátký dokumentární film na festivalu Finále Plzeň 2003/ , Ming, Maggie, Wang… (2002) aj. V současné době pro člověka v tísni natáčí další investigativní dokument o fenoménu trvale udržitelných dluhů.
Kromě řady televizních dokumentů a publicistických pořadů pro Českou televizi, zde několik let pravidelně spolupracoval jako režisér na diskusním pořadu Na hraně (1998-2002) a zároveň na dětském diskusním pořadu Tykadlo (1999-2003). Od roku 2003 pokračuje ve spolupráci s ČT na řadě koprodukčních projektů jako producent, vrcholem producentské práce je zatím celovečerní distribuční dokumentární snímek Ztracená dovolená (2007) režisérky Lucie Králové, který bude mít televizní premiéru v létě 2008.
Další práce: autorský povodňový dokument Chvíle slávy… (2002),/MFDF Jihlava a další festivaly v zahraničí/, premiéra 2002 ČT. Hodinový filmový dokument o českém malíři Alénu Divišovi Sbohem slunce (2002) (premiéra v soutěži Česká radost na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě). Sláva republice… dokumentární film o Pražském povstání (ve spolupráci s Českým svazem bojovníků za svobodu), premiéra 2004 ČT. Rovněž ve spolupráci s Českým svazem bojovníků za svobodu vznikl film RU - návrat nežádoucí, dokument o koncentračních táborech, pochodech smrti a vůli přežít - televizní verze, premiéra 2005 ČT. Jan Křížek sochy a včely (2005) - dokument o českém sochaři a malíři – cena Andreje Stankoviče 2006. Život v peří (2008) /v předpremiéře uveden již na MFDF Jihlava/ časosběrný dokument o způsobu existence s divadlem. Na jaře 2008 bude mít distribuční premiéru celovečerní verze filmu o Alénu Divišovi Alén (2008). V obnovené premiéře bude uveden režisérský sestřih filmu Jan Křížek sochy a včely - v DVD distribuci. Slavnostní premiérou na AFO Olomouc 2008 v řadě historických témat bude uveden experimentální orálně-historický film Fronťačky (2008) o ženách, které bojovaly na východní frontě.
Martin Řezníček pokračuje v akademické práci, stále vede dílnu autorského dokumentárního filmu a i nadále vyučuje Investigativní metody v DF, byl zvolen do pedagogické komory AS FAMU.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace