Martin Řezníček

Česká republika

Martin Řezníček

režisér, producent, kamera, scenárista

Slídilové

Okolo nás se vesele bují sledování, odposlechy, kompromitování. Technicky tomu doba přeje, lze beze zbytku naplnit vizi Orwelova 1984 a případně i digitálně přepracovat minulost. Co by ale StB před časem dala za dnešní digitální možnosti zpracování a analýzy fotografií. Ve viditelné podobě jsou dnešní odposlechy naštěstí zatím jen určitý druh, především narušování soukromí. Historicky ale bylo sledování desítky let především doménou práce StB, výsledky této činnosti sloužily mocenským zájmům a byly často příčinou mnohaletých trestů vězení a zároveň formou nechutného šikanování, narušování soukromí, psychického vydírání. Dědictvím této činnosti StB je kromě traumat, která v řadě případů přetrvávají dodnes, především archiv, který je zároveň nesmírně zajímavým obrazovým historickým dokumentem. Desítky tisíc fotografií a necelá desítka filmových záběrů zachycují významné postavy i neznámé tváře a zachycující i atmosféru doby. Film by se snažil prostřednictvím živých, experimentální formou vystihnout „bezčasí“ především 70. a 80. let, ale zároveň i podstatu tohoto voyeurismu.

Rudý kovboj

Špionážní dokumentární film, agenti, řídící důstojníci naší StB a maďarské vojenské rozvědky MNVK/2, super tajné dokumenty o možné nukleární válce, mrtví. Pokud by se studená válka v 80. letech přehoupla v "horkou", z tehdejšího Západního Německa by se s velikou pravděpodobností stalo jaderné válčiště, i se všemi důsledky pro okolní Evropu a NATO by se Sovětským svazem, reprezentovaným všemi zeměmi Varšavské smlouvy, jako protivníky, téměř jistě v Evropě válku velmi rychle prohrálo. Protože i na našem území byla skladiště sovětských nukleárních hlavic, ty by podle sovětských mobilizačních plánů byly pravděpodobně použity pro blízké cíle v tehdejším NSR, s reálnou pravděpodobností odvety. Zasloužil by se o to klíčovou měrou americký občan, špion, důstojník US army Sgt. Clyde Lee Conrad, kterému se podařilo minimálně 17 let prodávat východním rozvědkám zásadní přísně tajné dokumenty NATO. Šlo o největší únik tajných informací v historii NATO. Americké i německé tajné služby pracovaly na odhalení úniků informací, způsobených Conradovou špionážní skupinou, řadu let, potřebovaly, kromě vlastního odhalení zdroje úniku informací, také dostatek důkazů pro soudní řízení. Past sklapla 23. srpna 1988. Conrad byl během procesu, který trval dva roky tzv. velkým senátem v německém Koblenzi, odsouzen na doživotí.

Šifry Jana Kapra

Film objevuje v Čechách téměř neznámého génia, hudebního skladatele, inovátora
a experimentátora JANA KAPRA (1914 - 88). V 50. letech se natolik proslaví skladbami budovatelských písní, že je oceněn přímo Stalinem. Po příjezdu ruských tanků v srpnu 1968 Stalinovu cenu vrací a píše svému příteli Šostakovičovi otevřený dopis o zklamání ze Sovětského svazu. Následuje okamžitý a doživotní zákaz tvorby. Zároveň si natáčí svůj život a někdy i sebe formou krátkých hraných scének na 8mm filmy. Tyto dosud nikdy nezveřejněné materiály ožívají ve fascinující rekonstrukci života po smrti, v níž se protíná paměť filmu, doby i Kaprovy hudby s příběhem nabývajícím mytologických rozměrů. Vyprávění rámuje zrod světové premiéry Kaprovy sklady Testimonianze pro 4 sólové nástroje a světlo.

Naslouchači snů

Film Naslouchači snů zkoumá, jaké obrazy o současném stavu světa a jeho blízké budoucnosti jsou už dnes obsaženy v našem kolektivním nevědomí. Jakou zprávu nám mohou zprostředkovat naše sny v době finančních a migračních krizí, sílícího extremismu, sále se zvyšující spotřeby, růstu populace, globálního oteplování a teroristických útoků?
Skrze příběhy lidí, kterým sny zasáhly významně do života nejen na úrovni individuální, ale i svým nadosobním přesahem, a skrze výstupy nejnovějších vědeckých výzkumů snů (včetně realizace výzkumu vlastního), film zprostředkuje kolektivní povahu snů jako dokumentární výpověď o naší době a světě, v němž žijeme. Svébytný výtvarný jazyk filmu si pohrává s aktualizací symbolického jazyka snů, procesovostí, experimentem i hereckou akcí.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace