Ioana Mischie

Rumunsko

Ioana Mischie

režie, producent

Mirrors of the Self

„Mirrors of the Self“ je kolekcí webových dokumentů věnujících se tématu krycích tetování a jejich síly přepsat osobní příběhy. Krycí tetování jsou vzory nebo obrázky, které překrývají původní tetovaní, jizvy nebo nežádoucí rysy kůže. Kombinací observačních částí s téměř deníkovými záznamy zachycuje film osobní příběhy lidí, kteří se rozhodli zakrýt svá stará tetování, aby zapomněli nebo si oživili svoje vzpomínky uložené v inkoustu. Celý projekt zkoumá celou řadu otázek spojených se samotným velmi osobním procesem, než aby se snažil najít samozřejmou odpověď na otázku, proč se rozhodli zakrýt svá předešlá tetování. Jak se cítí, když dosáhli svého? Je tato změna čistě emocionálního charakteru, nebo se projevuje i fyzicky, například v reakcích lidí? Jak odráží zakrývání tetování mechanismy, jak se rozhodujeme v důležitých otázkách? Jak tento proces pomáhá hojit jejich minulost, jejich vnitřní příběhy, jejich cíle? Z režisérského pohledu zamýšlíme dokument více v poetičtějším stylu, než formou „mluvících hlav“ a soustředit se na malá gesta, klíčové detaily a vzory. Našim cílem je prozkoumat každého protagonistu ve třech krocích: jejich „před“ (původní tetování), přítomné (přetetovávání) a „po“ (nové krycí tetování).

DreamNA

DreamNA is a groundbreaking VR journey aiming to match humans with recurring dreams of others.
The average person has about 1,460 dreams a year. Most people over the age of 10 dream at least 4 to 6 times per night during a stage of sleep, although we tend to forget 95 to 99 percent of our dreams. However, according to a recent study, people suffering from certain brain tumors are unable to dream anymore.This inspired us to create a playground that allows each of us to borrow and customize immersive dreams adapted in virtual reality.
Why do we dream? What is the meaning of our dreams? Do we have recurring dreams? With this project, we address questions rather than answers and to design a playful manner of accessing VR dream adaptations.
In the short-term we aim to create an expanded database of adapted dreams in VR (based on extensive research) and user input (connecting the dreams with the feelings of the users as accurately as possible).

Tech-wise, we aim to integrate EEG headbands, in order to allow each user to access and customize dreams according to their level of concentration and involvement. Content-wise, we aim to add an archive of room-scale fictional dreams in virtual reality that would be much easier to customize. The content will be adapted after collected dream narratives.

On the long-term we aim to expand this concept intro a compelling transmedia journey and social experiment and to create the multi-player version of the project that will allow us to merge customized collective dreams.

I Wonder If Peace Knows How to Fight

I wonder if peace knows how to fight is an immersive experience that aims to create an anti-first-person-shooter or a first-person-peace-maker. By using the tropes and strategies of popular 1st person shooter games but providing some unexpected twists and a deeper level of information and participation we want to provide a visceral and transformational experience for the ‘player’/’participant.
It is designed as a VR game, but then provides layers of information that create an engaging narrative meant to illicit a level of empathy not required, and in fact perhaps discouraged in traditional fps games.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace