Phil Jandaly

Švédsko

Phil Jandaly

střih

Valentin, Son of Europe

Valentin je 25letý Rumun, kterého v 7 letech rodiče odložili a o několik let později jej adoptovala belgická rodina. Jednoho dne zhlédl dokumentární film z roku 2005, v němž vystupoval i on. Rozhodl se proto natočit další film.

Forbidden Tango

The film documents three years of a Russian gay couple Misha and Otar organizing events of the Queer Tango in St. Petersburg. They are giving tango classes and introducing an alternative way of dancing to the traditional tango community in Russia. Through the winter Otar and Misha are preparing an international festival of Queer Tango, which is expected to happen in the end of the spring. A recent high level of the homophobia in Russia forces many Russian gays and lesbians to leave their families to find a refuge abroad. But when narrow-minded traditionalism and xenophobia are rife in the world, it is important to continue to dance tango no matter what gender, sexual orientation or country you are from.

Shut the Fuck Up!

Hatne, vesnice nedaleko Kyjeva, je pomalu pohlcována rozšířením hlavního města. Serhij, nesmělý šestnáctiletý teenager, cítí všude nespravedlnost a korupci. Pátrá, zapojuje se do dění v obci a na Facebooku odhaluje špinavé plány úředníků. Stává se whistleblowerem. Místní politická elita to nemůže vystát. Jednoho dne místní politický boss na zasedání městské rady Serhije fyzicky napadne a řekne mu, aby "držel hubu". Uprostřed rostoucího násilí proti občanským aktivistům na Ukrajině začne Serhij studovat práva. Získá práci jako asistent Jevgenije Zakrevské, známé advokátky, která už léta obhajuje rodiny obětí Majdanu. Nakonec se rozhodne kandidovat proti politikovi, který se ho snažil umlčet. Serhij je pod tlakem, začne kouřit, cítí se pohlcený, jako by předávkování aktivismem zakrývalo hlubší prázdnotu, velké tajemství... Ptá se na smysl svého boje za veřejný zájem a na oběti, které to obnáší. Film sleduje pět let Serhiyova života, od doby, kdy začal být aktivistou, přes politický boj a hledání sebe, které končí v době, kdy hledá rovnováhu mezi osobními potřebami a ochotou zajistit změny.

Hranice nevěry

Diana vyrastala v komunistickom Československu, kde kultúra ututlávania a tajností bola prítomná aj v partnerských vzťahoch. Milenecké aféry a šepoty o deťoch, ktorých otcovia sú iní než oficiálni, jej ostali vryté v podvedomí. Skepsa voči manželstvu ju viedla hľadať iné formy vzťahov, než je všeobecne prijatý monogamný model. Jedného dňa sa však zjavil Tomáš a hormóny rozbúrili jej predsavzatia. Ani nevie ako, prišlo jedno dieťa, potom druhé, a nakoniec i svadba. Aj keď svojská a bez bielych šiat. Po čase sa však v ich vzťahu začali ozývať staré pochybnosti a prebúdzať sa vzorce správania, ktoré nie sú v súlade s rodinným životom tak, ako si ho predstavujeme.
Diana a Tomáš sú obaja z rodín, kde nevera mala svoje zásadné miesto. Podvedome ju akceptovali a považovali za normálnu. Ako však vystúpiť zo správania zakódovaného do génov? V túžbe ochrániť svoju rodinu sa Dia a Tom zamýšľajú, i experimentujú, ako mať funkčný naplnený vzťah v nástrahách 21. storočia. Čo je vernosť a kde sa začínajú hranice nevery? Ako predísť nutkaniu chcieť viac, než máme, len preto, že môžeme? Hoci máme viac než dosť?
Diana hľadá odpovede u svojich priateliek, ktoré sa rozhodli zvoliť vlastnú cestu, u odborníkov (Esther Perel), i u ľudí, ktorí si prešli neverou a zdieľajú s ňou svoje osobné skúsenosti. Počas nahliadania do svetových reálií ohľadom nevery, ako i svojho vlastného vzťahu, vnútra i útrob rodiny, Diana odhaľuje dlhodobo ukrývané rodinné tajomstvo. Nevera s jej následkami odrazu dostáva nový rozmer. Otrasie základmi identity hlavnej predstaviteľky a prijme divákov uvažovať nad tým, čo nás robí tým, kým sme. Hranice vernosti je intímny dokument o krehkosti partnerského šťastia. O hľadaní samého seba vo vzťahu s inými, i o našej spoločnosti meniacej sa z generácie na generáciu rýchlosťou svetla.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace