Ivan Ostrochovský

Slovensko

Ivan Ostrochovský

producent, režie

Garda

Celovečerní dokumentární film o činnosti a mentalitě Hlinkovy gardy. Film se pokouší popsat motivace a smýšlení členů jedné z nejkrvelačnějších organizací působících v Evropě ve 20. století. Blíží se čas, kdy poslední členové Hlinkovy gardy v „tichosti odejdou“, a Slovensko se stále vyhýbá popisu asi nejtemnějších chvil své historie.

Yearbook 2020

SYNOPSA
Dokumentárna esej s ambícou vytvorenia budúceho archívu.
Keď zatrasiete fľašou, na ktorej dne bol usadený sediment, zakalená tekutina vám neumožňuje jasne vidieť, čo sa vo vnútri nej deje.
Inšpirovaní letopisným záznamom reality z čias socializmu, ktorý vo filmoch často využívame ako "archívne zábery", sme sa rozhodli zaznemanať bežnú súdobú realitu a vytvoriť tak akýsi "budúci archív".
Osem krátkych príbehov sprevádzaných nekonečným množstvom podpríbehov.
Osem kapitol, kde sa namiesto kuriozít sa sústredíme na banalitu až klišé, ktoré sú pre jednotlivú oblasť symptomatické, a zároveň vinou svojej bežnosti často opomínané. POLITIKA/PRÁCA/VEDA/URBANIZMUS/VOĽNÝ ČAS/RITUÁLY/ŽIVOTNÉ PROSTREDIE/VEREJNÁ MIENKA.
Ambíciou filmu je vytvoriť letopisnú mozaiku súčasnosti, ktorá poukazuje na absurditu a nevysvetliteľné fenomény doby.

TREATMENT
Nachádzajúc sa uprostred zmien a prudkej transformácie máme často problém vidieť súvislosti a skutočnosti, ktoré sú nám s odstupom času jasné. Spätne sa pýtame, ako bolo možné, že sme vývoj nedokázali aspoň zhruba predvídať. Nové usporiadanie spoločnosti nás frustruje a transformačné obdobie, ktoré tomuto stavu predchádzalo, zostáva vinou hystérie z aktuálneho diania zaznamenané len v náznakoch.
Filmom poukazujeme na to, že keď sa však pristavíme uprostred súčasného diania, všetko naznačuje, že žiadna jasná stratégia neexistuje, všetko čo sa odohráva, sú len operatívne reakcie na vonkajšie podnety, ktoré nevedú k žiadnemu konečnému cieľu.
Nepredvídateľosť toho, aká budúcnosť z týchto reakcií vyvstane, je pre nás motiváciou v čo najširšom zmysle zaznamenať súčasné dianie v krajine 'niekde na východe Európy', a vytvoriť tak čo najpodrobnejší archív, ktorý nevynechá fenomény, ktoré môžu byť pre nepredvídateľnú budúcnosť kľúčové.

Únos (pracovní název)

28. září 1973 v 10:30 začal v Bratislavě jediný známý teroristický útok palestinského komanda na území Československa. Dva muži, hlásící se k organizaci Orli palestinské revoluce, unesli na československé hranici osobní vlak směřující do Rakouska. Ve vlaku cestovali židovští emigranti ze SSSR, které si vzali za rukojmí.
Útok byl v historii palestinského boje za svobodu naprosto unikátní: od počátku byl plánován jako útok za železnou oponou, na území přátelsky naladěného sovětského bloku. Hlavním politickým byl totiž Sovětský svaz, v té době jednoznačně vnímaný jako zastánce palestinského ozbrojeného boje proti sionismu a Izraeli.
Únosci formulovali důvody a cíle svého útoku, veřejnou interpretaci jejich činu ale vytvořili jiní. Filmu tak sleduje manipulaci reality a paměti studené války.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace