CZ

2007

84 min

Dokončený

Ztracená dovolená

Režie: Lucie Králová

Synopse

Původně měl být film sociologickou sondou a zároveň esejem na téma masového turismu. Jeden český cestovatel ale na svém výletě do Švédska našel odhozený zašlý kufr a v něm tašku plnou nevyvolaných filmů. Doma v Česku zjistil, že na negativech jsou vyfoceni neznámí asijští turisté. Z filmu se rázem stalo detektivní pátrání, neboť režisérka se rozhodla, že se vydá po stopách těchto šesti neznámých Asiatů. Její cestu vedly fotografie do Německa a na sever Evropy. V Praze proběhla výstava všech 756 vyvolaných snímků, jejíž součástí byly také přednášky filozofů, cestovatelů a historiků. Ve chvíli, kdy bylo jasné, že na fotografiích jsou Číňané,vstoupili tvůrci na čínská internetová diskusní fóra. Příběh Čechů, kteří zachraňují Číňanům jejich vzpomínky, se stal natolik populární, že pomoc nabídla čínská státní televize a režisérku pozvala. Původní téma se tak zásadně rozšířilo. Nejenže se do filmu promítá současná mnohovrstevnatá realita asijské země, ale filmaři se sami stávají součástí čínského televizního průmyslu, který po svém převypravuje jejich příběh.Dokumentární detektivka Lucie Králové patří k nejvýznamnějším českým dokumentárním projektům, je filmem o cestě, fotografii a identitě v propojeném světě, o paměti a významu uchovávání obrazů, o Češích, Evropanech a Číňanech.

Články

Pitchinterview aneb Výročí kulaté jako razítko svého druhu
25. 5. 2022

Pitchinterview aneb Výročí kulaté jako razítko svého druhu

Rozhovor IDF
Speciální interview, které vedl Jan Gogola ml. spolu s Filipem Remundou a Andreou Prenghyovou o začátcích, minulosti i současnosti Institutu dokumentárního filmu, který oslavil 20 let.
číst více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace