BG, DE

2022

7x52 min

Ve vývoji

Tin Can Race

Režie: Boris MissirkovGeorgi Bogdanov

Synopse

During the Cold War, the average family in the Eastern-bloc sooner or later had its long-awaited, much loved, polished and groomed socialist clumsy and a pain-to-drive car. And this was the only available option. On the other hand, the export of these cars was a national priority of the communist countries, so that many families in the West “enjoyed” a pure utilitarian and very affordable model of a Lada, Moskvich, Skoda or Yugo. The socialist cars were meant to serve their owners and not to bring pleasure. Now it’s time to revive these old monsters and have all the joy they can provide.
After working on this topic for years and gathering archives related to socialist cars, we offer the spectacular Tin Can Race – a Socialist Cars Media Event, a rich array of high-quality storytelling, entertainment and cross-media adventures. For one purpose only - to speed up and get to know Europe better, back then and nowadays.

Články

"Museli jsme vychovat úplně nové publikum." Rozhovor s Martichkou Bozhilovou
18. 10. 2021

"Museli jsme vychovat úplně nové publikum." Rozhovor s Martichkou Bozhilovou

Rozhovor
O její kariéře a stavu filmového průmyslu jsme hovořili s bulharskou producentkou Martichkou Bozhilovou, která již 20 let patří k nejvýznamnějším balkánským profesionálkám v oblasti dokumentárního filmu.
číst více
East Doc Series představuje pět vybraných projektů
24. 8. 2020

East Doc Series představuje pět vybraných projektů

EAST DOC SERIES
East Doc Series, nová aktivita IDF, zná pět projektů vybraných na první workshop, který se uskuteční 2. a 7.–8. září 2020 online na Baltic Sea Docs. Nechybí mezi nimi chystané dokumentární série Bernadett Tuzy-Ritter a dua Missirkov – Bogdanov.
číst více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace