CZ, SE, DE

2023

85 min

Dokončený

Blix Not Bombs

BLIX NOT BOMBS

Režie: Greta Stocklassa

Synopse

Hans Blix vypadá na první pohled jako všední švédský důchodce - své dny tráví v potemnělém stockholmském bytě, s manželkou chodí na dlouhé odpolední vycházky k moři, hraje si s vnoučaty a pozoruje ptáčky. Hansovi je 92 let a ví, že už mu moc času na světě nezbývá, proto začíná po sobě uklízet - byt, majetek, vztahy v rodině. A v neposlední řadě svou minulost.
Fotografie na stěnách pracovny potemnělého bytu prozrazují, že na první pohled nudný stařík ještě nedávno stál po boku nejmocnějších vládců planety. Třásl si rukama s prezidenty demokratického světa i legendárními diktátory, kterých se obával celý západní svět. Stál přímo v epicentru geopolitických zvratů, jež měly dopad na politickou atmosféru dnešních dnů. Je tomu nyní sedmnáct let, kdy Hans Blix dostal zásadní úkol svého života - coby zvláštní vyslanec Rady bezpečnosti OSN byl povolán
prověřit, zda jsou opodstatněná podezření USA, že režim Saddáma Husajna v Iráku vlastní jaderné zbraně hromadného ničení. Po třech
měsících představil Hans Blix svou finální zprávu: expertní tým žádné zbraně hromadného ničení nenašel. Světoví lídři USA, Velká
Británie, Španělsko a dalších spojenci se ale rozhodli Blixovu zprávu ignorovat a zahájili invazi, která nastartovala válku v Iráku.
Nyní Hans Blix na sklonku svého života bilancuje. Selhal, když
nedokázal přesvědčit západní spojence? Nese zodpovědnost za invazi, jež vedla ve výsledku ke zhroucení irácké armády, jež pomohla vzniku Islámského státu, následně imigrační krizi v Evropě a vítězství populistů po celém Západě? Je tento tichý, nenápadný muž, který se celý život pokoušel dosáhnout dohody a míru, svým diplomatickým přístupem spoluzodpovědný za genocidy, války a miliony promarněných životů?

Trailer

Články

Zahájení nové KineDok sezóny filmem BLIX NOT BOMBS + diskuze
4. 6. 2024

Zahájení nové KineDok sezóny filmem BLIX NOT BOMBS + diskuze

KINEDOK
Přijďte s námi oslavit novou KineDok sezónu ve středu 12. června filmem BLIX NOT BOMBS do kavárny Dorado v budově Náprstkova muzea v Praze. Začneme v 18:30 a součástí večera bude také diskuze s tvůrci a tvůrkyněmi filmu. Vstup je zdarma!
číst více
Czech Docs: Ready To Go
3. 11. 2023

Czech Docs: Ready To Go

EAST SILVER ČESKÝ DOKUMENT
Nestihli jste premiéru na Ji.hlavě (nebo na jiném festivalu)? Nezoufejte, nejžhavější české dokumenty si můžete pustit ve videotéce IDF. Abychom zviditelnili současnou českou dokumentární tvorbu, shromáždili jsme filmy do kolekce Czech Docs: Ready To Go.
číst více
Filmy podpořené IDF na CPH:DOX
27. 2. 2023

Filmy podpořené IDF na CPH:DOX

EX ORIENTE FILM EAST DOC PLATFORM EAST SILVER EAST DOC FORUM
CPH:DOX představil program letošního ročníku. Najdete v něm šest filmů podpořených Institutem dokumentárního filmu: Blix Not Bombs, Disturbed Earth, Motherland, Pianoforte, The Hamlet Syndrome a Yoyogi.
číst více
Czech Docs: Coming Soon (29. 3.)
21. 3. 2022

Czech Docs: Coming Soon (29. 3.)

EAST DOC PLATFORM ČESKÝ DOKUMENT
V rámci East Doc Platform se 29. 3. od 16:30 hodin v Kině 35 (Francouzský institut v Praze) představí na ostře sledované prezentaci Czech Docs: Coming Soon pět dokončovaných českých celovečerních dokumentů.
číst více
Cenu East Doc Platform má chystaný film o ekologické devastaci lagun
18. 3. 2021

Cenu East Doc Platform má chystaný film o ekologické devastaci lagun

EAST DOC PLATFORM
Ukrajinský projekt Laguny. Bitva o ráj Serhije Lysenka získal Cenu East Doc Platform 2021 a rovněž Cenu Current Time TV. 72 hodin běloruské filmařky Anny Savčenko má Koprodukční cenu České televize. Uspěly také české projekty.
číst více
Představujeme 12 projektů workshopu Ex Oriente Film 2020
1. 6. 2020

Představujeme 12 projektů workshopu Ex Oriente Film 2020

EX ORIENTE FILM
Institut dokumentárního filmu představuje 12 dokumentárních projektů, které byly vybrány do 18. ročníku workshopu Ex Oriente Film z rekordního počtu 108 přihlášených projektů.
číst více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace