Kontakt

Filmotor

Kaprova 42/14
11000
Prague, CZ
telefon: +4207721006421
http://www.filmotor.com
Mapa

Česká republika

Filmotor

Sales

Animals and Other People

Animals and Other People

Animals And Other People introduces viewers to Vienna’s animal shelter and its inhabitants. The encounters between human and animal and the individual stories and peculiarities are affectionate, sometimes sad.
Kombinat

Kombinat

Lena, Sasha and his brother live in Magnitogorsk -a mining town in the heart of Russia that depends on its gigantic steel-plant, the Kombinat. Everything depends on the Factory, even the salsa school.
Letní hokej

Letní hokej

V srpnu 2017 se mladí hokejisté z východočeského Náchoda vypravili do Maroka, kde je čekalo nejzajímavější sportovní soustředění jejich dosavadní kariéry. Nepřijeli sem pouze hrát hokej, ale také se seznámit s místními…
No Obvious Signs

No Obvious Signs

What is left backstage of the heroic videos of the warriors in Ukraine? What do they have to face, one on one, in peaceful life, and where does the war stop?
RINO - Příběh špióna

RINO - Příběh špióna

Dokumentární film si klade za cíl nahlédnout do mysli a života Karla Köchera, nejúspěšnějšího československého špióna během studené války. Köcherovi se v sedmdesátých letech podařilo proniknout do řad CIA a vynášet…
Sand and Blood

Sand and Blood

Private video footage narrated by refugees now living in Europe offers a new and intimate perspective on Syria and Iraq‘s recent history: a montage of haunting images of devastation, fear and hatred.
Shelter - Farewell to Eden

Shelter - Farewell to Eden

Pepsi is a trans-gender militant born in the Philippines looking for a new identity in Europe. Former member of Moro Islamic Liberation Front, she had to run away because of sexual persecution.
Songs For Kit

Songs For Kit

A girl or a woman? Wearing a bright red scarf, plush mouse in tow. Looking at her you won’t guess she’s 50 and homeless for three years. She survives in the cold streets of Moscow by her incredible passion to live.
Tourists

Tourists

Tourists is a film which takes us on a trance-like, round-the-world journey, put together entirely from amateur footage.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace