Vyberte aktivitu

Ex Oriente Film East Silver East Doc Platform KineDok East Doc Series Český dokument

Ex Oriente Film

3rd Ex Oriente Film Session: Market, Here I Am!

1st Ex Oriente Film Session: Find Your Way – Vision, Space and Storytelling

2nd Ex Oriente Film Session: Production and Story Development

Ex Oriente Film Follow-Up

East Silver

East Silver Karavana

Silver Eye

Cena Silver Eye

East Doc Platform

Czech Docs: Coming Soon

East Doc Market

East Doc Forum

East Doc Interactive

Mini-Market

KineDok

East Doc Series

Český dokument

Panel připravovaných českých dokumentárních filmů

Katalog českých připravovaných dokumentárních filmů

Večer s českým dokumentem

Databáze

5 Pills Away

5 Pills Away

When Polish government introduces a near-total abortion ban, four women friends from Abortion Dream Team step in and lead a revolution.
Abastumani - 101 Rooms

Abastumani - 101 Rooms

After Mariam reveals her secret, she travels to Abastumani where people go to disappear with their own secrets. One day the building itself disappears, the people vanish and all the secrets are scattered to the wind.
And Now What And Then What?

And Now What And Then What?

What would you tell your children, in one 90-minute shot?
Angels of Sinjar

Angels of Sinjar

Poté, co se ISIS pokusil brutálně vyhladit příslušníky Jezídů, nesou Hanifa a její dvě sestry nepředstavitelné následky této genocidy 21. století. Dokument Andělé ze Sindžáru je sleduje při pokusu zachránit další tři…
Antihrdina

Antihrdina

Jedna z nejslibnějších hvězd mezi alpskými lyžaři s postižením v Polsku, ale také zloděj skútrů s problematickými rodinnými vztahy – to všechno je Michał, neobyčejný hrdina ryzího příběhu o nelehkosti života a…
A Year of Endless Days

A Year of Endless Days

Marko, Tomislav a Joso jsou nejlepší kamarádi kolem padesátky, kteří žijí v malé slovinské vesnici. Jejich manželky si po letech práce v Německu našly známost a rozhodly se své muže opustit a odstěhovat se do Německa.
Baltic UXO

Baltic UXO

1,6 million tons of unexploded ordnance (UXO) were dumped into the Baltic and North Seas after the Second World War. A meditative cinematic journey observes the effects this has on nature and people around the Baltic.
Below

Below

Below is a documentary TV Show dedicated to the subway system all over the world. Every episode takes place in one selected city and reveals thrilling people’s stories along with their unique connection to the subway.
Blix

Blix

Hans Blix vypadá na první pohled jako všední švédský důchodce - své dny tráví v potemnělém stockholmském bytě, s manželkou chodí na dlouhé odpolední vycházky k moři, hraje si s vnoučaty a pozoruje ptáčky. Hansovi je 92…
Cabin Pressure - 'Motherhood, My Way!'

Cabin Pressure - 'Motherhood, My Way!'

Heni is 35, beautiful, successful, but lonely. She is ready to give up her dreams of a perfect family, but not ready to give up motherhood, so when she decides to take action, an incredible journey begins.
1 2 3 4 5 6 7
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace